Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Κύπελλο Εθνών Αφρικής : Στους «8» η «σταχτοπούτα» Μαδαγασκάρη

Στην πρώτη της συμμετοχή σε Κύπελλο Εθνών Αφρικής η Μαδαγασκάρη νίκησε 4-2 στα πέναλτι το Κονγκό (2-2 η κανονική διάρκεια) και προκρίθηκε στα προημιτελικά

Η πρωτοεμφανιζόμενη σε τελική φάση Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, Μαδαγασκάρη, πέτυχε μεγάλη πρόκριση στους προημιτελικούς της διοργάνωσης κερδίζοντας 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό (ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση τελείωσε ισόπαλος, 2-2).

Η ομάδα του Ντουπουά προηγήθηκε στο 9΄ με τον Αμάντα, το Κονγκό ισοφάρισε πολύ γρήγορα με τον Μπακαμπού (21΄), ωστόσο, στο δεύτερο μέρος (77΄) ο Αντριατσίμα έβαλε ξανά την Μαδαγασκάρη μπροστά στο σκορ.

Ακριβώς στην εκπνοή του αγώνα, ο Μπεμπά «έγραψε» το 2-2 και οι ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί η σταχτιπούτα της διοργάνωσης επέδειξε μεγαλυτερη ψυχραιμία.

ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ: Αντριέν, Μετανιρέ, Μομπρίς, Ραζακαναντενάινα Π., Φοντέν, Ανισέτ, Αμάντα, Νομενζανααρί (89′ Καλοΐν), Ραβελοσόν (58′ Ραζακαναντενάινα Α.), Αντριατσιμά (112′ Ρακοτοαριμαλαλά), Αντριά (105′ Αντριαματσινορό).

ΚΟΝΓΚΟ: Ματαμπί, Μπεκό, Μουζινγκά, Τισεράντ, Μπεμπά, Ακολό (70′ Μπολασί), Μαγκομά, Μοκέ (46′ Μεσάκ), Μουλουμπού (67′ Μποκαντί), Ασομπαλόνγκα (91′ Εμποκού), Μπακαμπού.

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.