Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ράπτορς – Γουόριορς: 104-109

Οι Γουόριορς άντεξαν στις απώλειες (εκτός ο Ντουράντ, τραυματίστηκαν Τόμπσον και Λούνι) και πήραν σπουδαία νίκη κόντρα στους Ράπτορς με 109-104 για το Game 2 των τελικών του NBA μέσα στο Τορόντο κάνοντας το 1-1 στη σειρά.

Σπουδαίο ματς, όπως αναμενόταν άλλωστε, έγινε στο Τορόντο με τους Γουόριορς να επικρατούν με 109-104 των Ράπτορς και να κάνουν το 1-1 στη σειρά των τελικών του NBA.

Οι πρωταθλητές δεν πτοήθηκαν ούτε από τις απώλειες που είχαν μες το ματς, όπου είδαν τους Κέβον Λούνι και Κλέι Τόμπσον να αποχωρούν τραυματίες κατά τη διάρκεια του ματς.

Όσον αφορά στο ματς, οι γηπεδούχοι είχαν εξαρχής ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε και στο +6 (19-13) αλλά ένα σερί 10-0 των Γουόριορς έκανε το σκορ 19-23. Η πρώτη περίοδος έκλεισε τελικά στο 27-26 υπέρ των Ράπτορς.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Τορόντο μπήκε δυνατά, προηγήθηκε ακόμη και με 12 πόντους (47-35), με τον Κάρι πρωταγωνιστή όμως οι Γουόριορς μάζεψαν τη διαφορά και το ημίχρονο τελείωσε με 59-54.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως όλα άλλαξαν, οι Γουόριορς μπήκαν αποφασισμένοι και με ένα εκπληκτικό 20-0 έφτασαν να προηγούνται με 72-59. Η περίοδος έκλεισε το 88-80 υπέρ των πρωταθλητών.

Στην τέταρτη περίοδο οι Ράπτορς προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, πλησίασαν μέχρι και τους 4 πόντους (88-92) αλλά οι «πολεμιστές» έμειναν ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη με 109-104 κάνοντας το 1-1 στη σειρά.

Ο Τόμπσον με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ο Κάρι είχε 23 πόντους αν και έμεινε άποντος στην τελευταία περίοδο ενώ ο Γκριν είχε 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τους Ράπτορς ο Λέοναρντ είχε 34 πόντους και 14 ριμπάουντ αλλά δεν ήταν αρκετοί.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-26, 59-54, 80-88, 104-109

LIVE: Αταλάντα – Λίβερπουλ

Παρακολουθήστε live στις 22:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Αταλάντα – Λίβερπουλ για τα προημιτελικά του Europa League. Τηλεοπτικά από Cosmote Sport 7 HD.