Κυπελλούχος Τουρκίας για τη σεζόν 2018-2019 είναι η Γαλατασαράι, η οποία επικράτησε με 3-1 της Ακισάρ και κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο για φέτος.

Το τελικό σκορ ωστόσο, δεν αντικατοπτρίζει την δυσκολία με την οποία ήρθε η νίκη για τους Κυπελλούχους. Και αυτό γιατί η Ακισάρ προηγήθηκε στο 57′ με τον Μανού και μέχρι το 80′ κρατούσε στα χέρια της τη νίκη παρά την πίεση του αντιπάλου.

Στο 80ο λεπτό ο Γκουμούς έφερε το παιχνίδι στα ίσα ευστοχώντας σε πέναλτι, με τον Φεγκούλι οκτώ λεπτά αργότερα να ανατρέπει το εις βάρος σκορ της Γαλατά, κάνοντας το 2-1. Ο Ντανιέ στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του Φατίχ Τερίμ, που πέραν του Κυπέλλου, κυνηγάει τον τίτλο του πρωταθλήματος.