Ράπτορς – Σίξερς 92-90

Με ένα από τα πιο τρελά buzzer beater ever, ο Καουάι Λέοναρντ λύτρωσε τους Ράπτορς που νίκησαν με 92-90 τους Σίξερς και τους έστειλε στους τελικούς της Ανατολής κόντρα στους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Με μια εμφάνιση κι ένα buzzer beater που θα μνημονεύονται για χρόνια, ο Καουάι Λέοναρντ έστειλε τους Ράπτορς που επικράτησαν με 92-90 των Σίξερς, στους τελικούς της Ανατολής κόντρα στους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην κυριολεξία στο τελευταίο δευτερόλεπτο, οι Ράπτορς πήραν τη νίκη και έκαναν το 4-3 στη σειρά με την ομάδα της Φιλαδέλφεια.

Σε όλο το παιχνίδι καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν διαρκώς ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και την τρίτη περίοδο.

Τότε και με ένα σερί 16-0 οι Σίξερς έκαναν το 50-41, 50-57 αλλά οι Ράπτορς είχαν την απάντηση και μέχρι το τέλος της περιόδου κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 67-64.

Με το σκορ στο 90-90 και 4,2 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Ράπτορς είχαν την επίθεση και μια τελευταία ευκαιρία να πάρουν τη νίκη πριν την παράταση. Εκεί ο Λέοναρντ πήρε την μπάλα και με ένα απίθανο καλάθι, τους έστειλε στους τελικούς.

Ο εκπληκτικός Λέοναρντ είχε 41 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Ιμπάκα ακολούθησε με 17 πόντους.

Για τους Σίξερς ξεχώρισε ο Εμπίιντ με 21 πόντους κι 11 ριμπάουντ, με τον Ρίντικ να ακολουθεί με 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-13, 44-40, 67-64, 92-90

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.