Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Σέλτικς – Μπακς 101-113 με καταπληκτικό Γιάνναρο

O καταπληκτικός Γιάννης Αντετοκούνμπο (39 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ) οδήγησε τους Μπακς σε νέο break (113-101) μέσα στην Βοστόνη επί των Σέλτικς και πλέον τα «Ελάφια» απέχουν μία νίκη από τους τελικούς Ανατολής.

Τίποτα τίποτα δεν τους σταματά! Οι εκπληκτικοί Μπακς του ηγέτη Γιάννη Αντετοκούνμπο, πέρασαν και δεύτερη φορά από την Βοστόνη (113-101) και πλέον απέχουν μία νίκη από τους τελικούς της Ανατολής.

Το ματς ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο με τους Σέλτικς να έχουν το πάνω χέρι από την αρχή σχεδόν του παιχνιδιού ξεφεύγοντας ακόμη και με 11 (30-19) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Μπακς με μπροστάρη τον Γιάνναρο πήραν μπρος και μάζεψαν τη διαφορά φέρνοντας μάλιστα και στα ίσια το ματς (39-39) με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο 49-47 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Γιάννης και η παρέα του όμως δεν είχαν σκοπό να φύγουν ηττημένοι ούτε αυτή τη φορά από τη Βοστόνη και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν αποφασισμένοι. Προηγήθηκαν ακόμη και με 10 πόντους (68-78) παρ’ ότι για μεγάλο διάστημα αγωνίστηκαν χωρίς τον «Greek Freak» που έμεινε στον πάγκο επειδή είχε φτάσει τα τέσσερα φάουλ.

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε και παρ’ ότι σε μια απέλπιδα προσπάθεια οι Σέλτικς κατέβασαν τη διαφορά στους πέντε (86-91), οι Μπακς ανέβασαν και πάλι ρυθμό και τελείωσαν το ματς με 113-101.

Έτσι έκαναν το 3-1 στη σειρά και πλέον απέχουν μια νίκη ακόμα από τους τελικούς Ανατολής.

Ο Γιάνναρος φυσικά και ήταν ο κορυφαίος για τους Μπακς καθώς σε 34 λεπτά που έμεινε στο παρκέ είχε 39 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ σπουδαία ήταν η βοήθεια από τον Χιλ που είχε 15 πόντους. Μίντλετον και Μπλέντσο είχαν από 13.

Για τους ηττημένους ο Ίρβινγκ είχε 23 πόντους με 10 ασίστ και 20 πόντους ο Χόρφορντ αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Δωδεκάλεπτα: 30-22, 49-47, 72-80, 101-113

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι