Με ανατροπή προκρίθηκε στον τελικό Κυπέλλου ο Ηρακλής

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (1-0 και 2-1) ο Ηρακλής, πέτυχε την ανατροπή απέναντι στον Φοίνικα Σύρου και με 3-2 σετ προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ, ο Ηρακλής επικράτησε με 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου που διεξάγεται στην Ιεράπετρα.

Ο Γηραιός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά δεν τα παράτησε, έκανε την ολική ανατροπή και στο τέλος πανηγύρισε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, όπου το βράδυ του Σαββάτου στις 20:15 θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Οι δύο ομάδες μάλιστα θα αναμετρηθούν στον τελικό για δεύτερη σερί χρονιά, καθώς το ίδιο είχε συμβεί και πέρσι, όταν ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει στη Ρόδο με 3-0 σετ και είχε αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας.

Πρωταγωνιστής για τον Ηρακλή ήταν ο Κλίντι, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Ποπόφ με 20. Από τους ηττημένους 26 πόντους είχε ο Καϊσλασάλο, ενώ 21 σημείωσε ο Εβάντρο.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Φοίνικας Σύρου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-5, με τον Ηρακλή να μειώνει σε 12-11. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το 22-22, όταν οι Νησιώτες πάτησαν γκάζι και με 25-23 έκαναν το 1-0. Στο δεύτερο ο Ηρακλής μπήκε στο τάραφλεξ αποφασισμένος να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Ο Γηραιός προηγήθηκε με 7-3, αλλά και 14-9, ενώ λίγο αργότερα έκανε το 19-11. Οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν σοβαροί και με 25-20 πήραν το σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.

Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας αντέδρασε και προηγήθηκε με 9-7, αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 9-9. Η ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς εκμεταλλεύτηκε τα εύκολα λάθη των παικτών του Γιάννη Ορφανού και με σερί 6-0 έκανε το 15-9, βάζοντας τις βάσεις για το 2-1. Οι Νησιώτες λίγο αργότερα έκαναν το 20-13, με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-22 υπέρ του Φοίνικα.

Στο τέταρτο σετ έγινε μια πραγματική μάχη. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 6-3, αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 8-8 και στη συνέχεια έκανε το 15-12. Οι Θεσσαλονικείς κράτησαν τη διαφορά μέχρι το 19-17, όταν ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 20-20. Σε εκείνο το σημείο ο Κλίντι πήρε πάνω του την κατάσταση και με σερί πόντους έκανε το 25-23 ισοφαρίζοντας εκ νέου.

Το ματς οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ. Εκεί ο Ηρακλής μπήκε δυνατά, κυριάρχησε απόλυτα και με τη ψυχολογία στα ύψη προηγήθηκε με 5-1. Ο Φοίνικας προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά δεν τα κατάφερε, με το 15-8 να έρχεται με… μαθηματική για τον Ηρακλή, ο οποίος πανηγύρισε την πρόκρισή του στον μεγάλο τελικό.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-20, 22-25, 25-23, 15-8)

Μεντιλίμπαρ: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο εκτός από τη νίκη με ΑΕΚ – Να επισκεφτούμε ξανά αυτό το γήπεδο»

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ τόνισε πως ο Ολυμπιακός δεν θα συμβιβαστεί με τίποτα λιγότερο εκτός από τη νίκη ενώ υπογράμμισε με... νόημα πως οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να επισκεφτούν ξανά την «Opap Arena».