Απάντησε στον Παναθηναϊκό με το ίδιο νόμισμα η Κηφισιά!

Η Κηφισιά μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά για τα προημιτελικά των πλέι οφ της Volleyleague.

Η Κηφισιά με νίκη 3-2 σετ «απάντησε» στον Παναθηναϊκό και γύρισε τη σειρά των πλέι οφ στην Κυψέλη αφήνοντας τα πάντα ανοικτά για την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Με τους Ρουμελιωτάκη, Λάανε να σηκώνουν με επιτυχία υποδοχή και επίθεση, μάεστρο τον Νικολάκη η Κηφισιά πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στους «πράσινους» που έκαναν πολλά λάθη.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ το οποιο η Κηφισιά πήρε με επίθεση του Λόπαρ και άσσο του Ρουμελιωτάκη. Η μεγάλη ανατροπή έγινε στο 5ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-5 αλλά με το σερβίς του Ρουμελιωτάκη και κίντρα επιθέσεις από τον ίδιο παίκτη και τον Λάανε η Κηφισιά έκανε σερί 4-0, προηγήθηκε 9-8. Με την επίθεση του Λάανε και το λάθος του Ράπτη τελείωσε το τάι μπρέικ 15-12.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την προσεχή Τετάρτη στο γυμναστήριο του Πανελληνίου όπου ο νικητής θα πάρει και την πρόκριση.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-15
2ο σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-17, 28-26
4ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 20-25
5ο σετ: 3-5, 10-9, 12-11, 15-12

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 9 άσσοι, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 8 άσσοι, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 23-25, 28-26, 20-25, 15-12) σε 131΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 21 (17/27, 4 άσσοι, 56%υπ., 28%αρ.), Ρεκ 11 (7/10, 4 μπλοκ), Χαντ 18 (15/38, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Λάανε 17 (13/28επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 55%υπ., 24%αρ.), Λόπαρ 9 (5/8, 4 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 64%υπ., 44%αρ.), Παπαδόπουλος, Γκούζντα, Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4π., (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (6/19, 2 μπλοκ, 61%υπ., 11%αρ.), Πανταλέων 10 (4/9επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ράπτης 19 (17/32επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 32%υπ., 15%αρ.), Πελεκούδας 8 (6/11, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ.  52%υπ., 17%αρ.), Γαλλιώτος.

Ο Καναδός διαγώνιος του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Τέιλορ Χαντ δήλωσε: «Ήταν ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Καταφέραμε και πήραμε τη νίκη έστω και στο τάι μπρέικ και μείναμε ζωντανοί για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το τρίτο παιχνίδι είναι διαφορετικής ψυχολογίας καθώς κρίνονται τα πάντα και για τους δύο. Ο Παναθηναϊκός έχει το πλεονέκτημα της έδρας, εμείς όμως την ψυχολογία λόγω της νίκης απόψε. Απόψε όλη η ομάδα έκανε το καλύτερο δυνατό σε κάθε φάση και αυτό ήταν που μας έδωσε τη νίκη».

Σε δήλωση του ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Ήταν ένα πολύ γέρο παιχνίδι, έτσι όπως είναι πάντα τα ματς με την Κηφισιά. Φτάσαμε στο τάι μπρέικ και εκεί είναι όλα πιθανά αφού μία δύο ενέργειες μπορούν να αλλάξουν τη ροή του, δηλαδή μια άμυνα, μια κόντρα επίθεση , τις οποίες και έκανε η Κηφισιά. Εμείς πλέον προετοιμαζόμαστε για το τρίτο παιχνίδι που είναι στην έδρα μας και πρέπει να το πάρουμε».

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.