Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Μιλγουόκι Μπακς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 127 – 105

Τα Ελάφια διέλυσαν τους Καβαλίερς και με 55 νίκες σε 74 αγώνες βρίσκονται στην κορυφή του ΝΒΑ. Μεγάλη εμφάνιση από τον Γιάνναρο, που έκανε double double με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να δίνει μια ακόμα παράσταση στον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ, οι Μιλγουόκι Μπακς διέλυσαν εντός έδρας τους Κλίβελαντ Καβαλίερς με 127 – 105.

Ο ηγέτης των Ελαφιών έκανε ένα ακόμα double – double στη φετινή σεζόν, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 7 ασίστ και 4 τάπες σε 31:38 λεπτά συμμετοχής.

Αυτή ήταν η 55η νίκη των Μπακς σε 74 παιχνίδια, με την ομάδα του Ελληνα φόργουορντ να φιγουράρει στην κορυφή του ΝΒΑ, έχοντας το καλύτερο ρεκόρ. Ο Γιάνναρος οδηγεί εκ του ασφαλούς το Μιλγουόκι στη μία νίκη μετά την άλλη, με τα Ελάφια πλέον να έχουν στόχο να σπάσουν το φράγμα των 60 νικών.

Εκτός από τον Αντετοκούνμπο, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε επίσης ο Κρις Μίντλεντον με 17 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Μπρουκ Λόπεζ με 14. Από τους ηττημένους, 20 είχε ο Κέβιν Λοβ και 19 ο Τζόρνταν Κλάρκσον.

Η εικόνα του αγώνα:

Τα Ελάφια ήταν το φαβορί για τη νίκη και φρόντισαν να το δείξουν από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι με τον Λόπεζ να σκοράρει κατά ριπάς έξω από τη γραμμή του τριπόντου προηγήθηκαν με 18-9. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά με τον Οσμάν και το πρώτο δωδεκάλεπτο έκλεισε με τους Μπακς στο +5 (32-27).

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβαν δράση οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Κρις Μίντλετον, με την ομάδα του  Μπουντενχόλζερ να ανεβάζει τη διαφορά στους 10 πόντους (53-43), με τα Ελάφια λίγο αργότερα να φτάνουν στο +17 (60-43). Οι Καβαλίερς, ωστόσο, στα τελευταία λεπτά του δεύτερο δωδεκαλέπτου εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των γηπεδούχων και μείωσαν στους 13 (68-55).

Το νερό είχε μπει πλέον στο αυλάκι, με τους Αντετοκούνμπο, Λόπεζ και Μίντλετον να οδηγούν τους Μπακς εκ του ασφαλούς σε μία ακόμα νίκη στη φετινή σεζόν. Οι Ιππότες ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν να ρίξουν τη διαφορά, με τα Ελάφια να κλείνουν το τρίτο δωδεκάλεπτο στο +13 (90-77). Στην αρχή της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά στους 18 (97-79), βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα των Καβαλίερς. Το τελικό 127-105 ήρθε με… μαθηματική ακρίβεια, με τους Μπακς να φτάνουν τις 55 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-27, 68-55, 90-77, 127-105