Εντυπωσιακή ΑΕΚ στην Λήμνο

Η Ένωση επικράτησε με 87-74 εκτός έδρας του Ηφαίστου, ούσα εντυπωσιακή από την περιφέρεια έχοντας 11/22 τρίποντα

Όταν σκοράρει με αυτήν την ευχέρεια στην περιφέρεια, δεν γίνεται να χάσει. Η ΑΕΚ ούσα εξαιρετική από την περιφέρεια και χωρίς τους Θίοντορ και Ξανθόπουλο, επικράτησε στη Λήμνο με 87-74 του Ηφαίστου.

Η ομάδα του Μπάνκι τελείωσε την αναμέτρηση έχοντας 11/22 τρίποντα «χτυπώντας» αλλεπάλληλα στο τέταρτο δεκάλεπτο, μην δίνοντας κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους στο τέλος.

Κορυφαίος για την Ενωση ήταν ο Βινς Χάντερ με 21 πόντους, όμως εξίσου καλοί ήταν οι Σάκοτα και Μασιούλις με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, έχοντας μαζί 8/11 τρίποντα!

Οσο για τον Ήφαιστο που προσπάθησε να είναι ανταγωνιστικός ο Έβανς σταμάτησε στους 20 πόντους.

Η εξέλιξη του ματς

Η ΑΕΚ πέρασε δυνατά στο παιχνίδι και με τον Μασιούλις προηγήθηκε με τρεις. Γκότσερ και Φρεϊμάνις πρόσφεραν το 12-9 στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Λετονό να «πληγώνει» κι άλλο τους φιλοξενούμενους από την περιφέρεια. Η ΑΕΚ απέκτησε σκορ από το… ζωγραφιστό, ο Xάντερ μείωσε στον πόντο (18-17) με τις δύο ομάδες πάντως να μπαίνουν στο 21-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η άμυνα μίλησε στη συνέχεια και για τους δύο, το ντέρμπι καλά κρατούσε στην Λήμνο με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 4 πόντους έπειτα από βολές του Τζέιμς (26-30).Γκότσερ και Διαμαντάκος έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους, το οποίο δεν κράτησε και πολύ, με τον Σάκοτα να… ευθύνεται για το 31-35 με 3:24 για το ημίχρονο.

Ο Μπράζελτον απάντησε για το 34-37, ο Γκότσερ πέτυχε το λέι απ και με μία βολή του Φρεϊμάνις οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Η ΑΕΚ μπήκε με βραχεία κεφαλή στα αποδυτήρια (38-39), έχοντας στο μυαλό της το πως θα φέρει τη νίκη στην Αθήνα.

Και στο δεύτερο ημίχρονο μύριζε.. ντέρμπι το κλειστό της Λήμνου. Ο Ηφαιστος με ένα δικό του επιμέρους σκορ πέρασε με 43-41 αλλά ο Μασιούλις ανέλαβε και πάλι δράση και με συνεχόμενους πόντους έστειλε την αναμέτρηση στο 45-49. Ενα ακόμα τρίποντο του Λιθουανού φόργουορντ για το 47-52, με τον Σάκοτα να τον ακολουθεί πιστά και με τον ίδιο τρόπο να δίνει αέρα 8 πόντων στην Ένωση (47-55).

Οι νησιώτες είχαν… μπλεχτεί στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Λαρεντζάκης πέτυχε ένα προσωπικό 4-0 σερί για το 47-59, με τον Μανωλόπουλο να ψάχνει πλέον λύσεις .ΤΟ δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-63 και οι γηπεδούχοι έδειχναν πως η νίκη είναι δική τους, βάσει και της εικόνας τους στην τρίτη περίοδο.

Ο Ήφαιστος κατάλαβε ότι δεν υπήρχε πιθανότητα να κάνει κάτι εάν δεν πιέσει για αυτό με ένα 5-0 σερί πλησιάσει στο 59-63. Ο Εβανς βοήθησε για το 62-63, όμως ο Σάκοτα σκόραρε για τρεις, με τον φόργουορντ των γηπεδούχων να απαντάει για το 64-66.

Η ΑΕΚ είχε λύσεις με τον Σαντ Ρος και τον Χάντερ, ενώ ο αρχηγός της, Ντούσαν Σάκοτα, έστειλε τη διαφορά στους 9 (64-73), με τους γηπεδούχους να απαντούν και να πλησιάζουν στο 69-75.

Από τη μεριά του, το συγκρότημα του Μπάνκι ήταν εντυπωσιακό από την περιφέρεια και προσπέρασε ξανά με 12 πόντους έπειτα από δίποντο του Γκρίφιν (69-81), με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει και το 71-83! Τίποτα δεν άλλαξε, η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στο β μέρος και δίκαια έφυγε από το νησί της Λήμνου με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-39, 54-63, 74-87.