Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Μπουντούτσνοστ – Εφές 84-91

«Καπάρωσε» το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ η ομάδα του Αταμάν μετά τη δική της νίκη και την ήττα της Μπαρτσελόνα στο Μόναχο από τη Μπάγερν.

Κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια με ηγέτες τους Πλάις και Ντάνστον, η Εφές πέρασε εύκολα από το Μαυροβούνιο επικρατώντας της Μπουντούτσνοστ με 91-84 για την 28η αγωνιστική.

Ετσι η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ουσιαστικά «καπάρωσε» την 4η θέση, δηλαδή το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Το τουρκικό συγκρότημα πήγε στο 18-10, την ώρα που η Μπαρτσελόνα μετά την ήττα της στο Μόναχο από τη Μπάγερν (73-71) έχει πλέον δύο νίκες λιγότερη (16-12), με τους Καταλανούς να υστερούν και σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Για την ιστορία στις δύο τελευταίες αγωνιστικές η Εφές φιλοξενείται από τη Μπασκόνια και φιλοξενεί την Αρμάνι Μιλάνο.

Οσον αφορά το ματς με τους Μαυροβούνιους, από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Τούρκοι έχτισαν μια σημαντική διαφορά (9-19, 31-49), η οποία στην Τρίτη περίοδο εκτοξεύθηκε ακόμη και στο +22 (40-62 στο 24’).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετική ευστοχία σε βολές και δίποντα, με το ματς να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Για τους νικητές καλός ήταν και ο Μπομπουά, ενώ από πλευράς γηπεδούχων ο Γκόγκα Μπιντάτζε πάλευε μόνος του με 16 πόντους.

Κομβικό ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια, δοκιμασία στο «Κλ. Βικελίδης» για τον Ολυμπιακό

Σπουδαίο ντέρμπι στην «Opap Arena» ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, με τον Ολυμπιακό να φιλοξενείται νωρίτερα από τον Άρη. Έξοδος στη Λαμία για τον ΠΑΟΚ.