Σφράγισε την πρόκριση της Άρσεναλ ο Παπασταθόπουλος

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να μπαίνει στο ματς στο 56΄ και στο 60΄ να σκοράρει, η Άρσεναλ επιβλήθηκε με 3-0 της ΜΠΑΤΕ και υπερκάλυψε το εις βάρος της 0-1 του πρώτου ματς στη Λευκορωσία εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους «16» του Europa League - Ποιες άλλες ομάδες επικύρωσαν εισιτήριο

Η Άρσεναλ είχε πρόβλημα μόνο για λίγα λεπτά στο Emirates. Από την στιγμή που ο… Βολκόφ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα (με αυτογκολ) η ομάδα του Ουνάι Έμερι πήρε για τα καλά τα ηνία της αναμέτρησης. Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να συμμετέχει ενεργά στη διαμόρφωση του σκορ. Συγκεκριμένα ο Έλληνας στόπερ μπήκε στο ματς στο 56΄ (πήρε την θέση του Κονσιενλί) και στο 60΄ σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 υπέρ της ομάδας του.

Το σκορ άνοιξε στο 4′, στο 39ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά του Μουστάφι μετά από κόρνερ του Τζάκα έγινε το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Ενώ στην επανάληψη, ο Sokratis έβαλε το… λιθαράκι του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 που σφράγισε την πρόκριση των Κανονιέρηδων στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στην κληρωτίδα θα μπει και η Σάλτσμπουργκ, παρά την ήττα της στο Βέλγιο από την Μπριζ με 2-1. Οι Αυστριακοί «καθάρισαν» με 4-0 την αντίπαλό τους και προκρίθηκαν πολύ εύκολα, όπως και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, που είχε ηττηθεί με το ίδιο σκορ (2-1) από την Βικτόρια Πλζεν την περασμένη Πέμπτη, αλλά στο «Μάξιμιρ» του Ζάγκρεμπ επικράτησε άνετα με 3-0 και προκρίθηκε πανηγυρικά.

Η ήττα στην Κωνσταντινούπολη από την Φενέρμπαχτσε (1-0) δεν εμπόδισε την Ζενίτ να επιβληθεί με 3-1 των Τούρκων στην Αγία Πετρούπολη και να περάσει στους «16». Η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης «πάτησε» στο 2-2 του πρώτου αγώνα με την Σαχτάρ και με το αποψινό 4-1 επί γερμανικού εδάφους πήρε θριαμβευτικά το «εισιτήριο» για τη συνέχεια του Europa League.

Παρά την ήττα της στη Λισαβόνα από την Βιγιαρεάλ, η Σπόρτινγκ πάλεψε πολύ στο «Μαδριγάλ», προηγήθηκε στην εκπνοή του πρώτου μέρους, αλλά η αποβολή του Τζέφερσον στο 50΄ της «έκοψε τα πόδια». Το «κίτρινο υποβρύχιο» βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει στο 80΄ και με το γκολ αυτό πήρε την πρόκριση.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στους αγώνες που άρχισαν στις 19:55:

Σεβίλη (Ισπανία)-Λάτσιο (Ιταλία) 2-0 (1-0) – (22΄ Μπεν Γεντέρ, 78΄ Σαράμπια)

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Μπριζ (Βέλγιο) 4-0 (1-2) – (17΄ Σλάγκερ, 29΄,43΄ Ντάκα, 90΄+4 Νταμπούρ)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 3-0 (1-2) – (15΄ Όρσιτς, 34΄ Ντιλαβέρ, 73΄ Πέτκοβιτς)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)-Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) 4-1 (2-2) – (23΄ Γιόβιτς, 26΄πεν,80΄ Χάλερ, 88΄ Ρέμπιτς – 64΄ Μοράες)

Βαλένθια (Ισπανία)-Σέλτικ (Σκωτία) 1-0 (2-0)- (70΄ Γκαμεϊρό)

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)-Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία) 1-1 (1-0)- (80΄ Φορνάλς – 45΄+1 Φερνάντες)

Νάπολι (Ιταλία)-Ζυρίχη (Ελβετία) 2-0 (3-1) – (43΄ Βέρντι, 76΄ Ουνάς)

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 3-1 (0-1) – (4΄ Οζντόεφ, 37΄,76΄ Αζμούν – 43΄ Τοπάλ)

Άρσεναλ (Αγγλία)-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 3-0 (0-1)- (4΄ αυτ. Βολκόφ, 39΄ Μουστάφι, 60΄ Παπασταθόπουλος)

Συγκλονιστικός Μασούρας: «Για το Ριαθόρ στο 90′, για τη Γιουβέντους, για τη Μέταλιστ, για τη Γουλβς»

Κάτι χρωστούσε στον Ολυμπιακό η τύχη και η μπάλα και του το έδωσε εχθές, σύμφωνα με όσα είπε ο Γιώργος Μασούρας