Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Τσάνακ: «Η ΑΕΚ είναι ένα από τα φαβορί για το τρόπαιο»

Ο τεχνικός της Λιετκαμπέλις μίλησε για το παιχνίδι με την ΑΕΚ και αποθέωσε την ομάδα του Λούκα Μπάνκι.

Με τα καλύτερα λόγια μίλησε για την ΑΕΚ ο προπονητής της Λιετκαμπέλις, Νέναντ Τσάνακ, μετά την ήττα της ομάδας του από την Ενωση με 84-65, για την 13η αγωνιστική του Basketball Champions League. Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά ο τεχνικός της λιθουανικής ομάδας,  οι Κιτρινόμαυροι είναι πολύ καλοί και είναι ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου!

Συγκεκριμένα, ανέφερε: «Αναμφίβολα η ΑΕΚ είναι μία από τις καλύτερες ομάδες του θεσμού, μαζί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ. Είμαστε σε δύσκολη κατάσταση. Μας έλειπε ο βασικός μας πόιντ γκαρντ. Χωρίς τους πόιντ γκαρντ, άλλοι παίκτες πρέπει να καλύψουν το κενό και δεν είναι εύκολο αν, π.χ. βάλεις κάποιον από το «3» στο «4». Μας έλειπε και ο Τσακάρεβιτς. Είχαμε μικρό ροτέισιον, αλλά παίξαμε καλά για 15 λεπτά. Μετά, μείναμε από ενέργεια, ξεκινήσαμε άσχημα στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ πέτυχε εύκολα τρίποντα. Είναι πολύ καλή κι έμπειρη ομάδα η ΑΕΚ, είναι ένα από τα φαβορί για το τρόπαιο».

Από πλευράς παικτών, ο Ζίγκα Ντίμετς, σχολίασε: «Είχαμε δύο διαφορετικά πρόσωπα στο ματς. Ήμασταν καλά στην αρχή, είχαμε το προβάδισμα για 9 λεπτά. Αλλά στην τρίτη περίοδο δεν παίξαμε καλά. Χάσαμε εύκολα καλάθια. Η ΑΕΚ είναι έμπειρη ομάδα, ήξερε πως να εκμεταλλευτεί την κατάσταση και να σκοράρει πόντους».

Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Ο Ολυμπιακός μπορούσε, ο διαιτητής δεν ήθελε

«Χειρουργείο» του Ολυμπιακού στο Κλεάνθης Βικελίδης, με τον διαιτητή να σταματάει με το έτσι θέλω τους Ερυθρόλευκους.