Ουτρέχτη και Άγιαξ αναμετρήθηκαν για την 17η αγωνιστική του Ολλανδικού Πρωταθλήματος. Ο «Αίαντας» επικράτησε με 3-1 αλλά τα… καμώματα των οπαδών των γηπεδούχων επισκίασαν την αναμέτρηση. Πιο συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό οι φανατικοί οπαδοί της Ουτρέχτης πέταξαν μία κροτίδα, η οποία έσκασε στα πόδια του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Αντρέ Ονάνα. Ο 22χρονος Καμερουνέζος δεν τραυματίστηκε και ήταν απόλυτα ψύχραιμος μετά το συμβάν.

Ο διαιτητής του αγώνα όπως ήταν λογικό διέταξε την προσωρινή διακοπή του, με το σκορ σε εκείνο το σημείο να είναι 0-2 υπέρ του Άγιαξ. Το ματς συνεχίστηκε κανονικά μετά από κάποια λεπτά, με τις δυο ομάδες να βρίσκουν από ένα γκολ και το 3-1 να σφραγίζει την εκτός έδρας νίκη του «Αίαντα».