Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Νέα ήττα για Ντόρσεϊ, νίκες για Ράπτορς και Τζαζ

Οι Χοκς, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να παίρνει χρόνο συμμετοχής αλλά να τελειώνει το ματς χωρίς πόντο, ηττήθηκαν με 97-89 στην Ιντιάνα από τους Πέισερς. Εύκολα τους Σέλτικς οι Τζαζ, άνετο διπλό οι Ράπτορς.

Οι Πέισερς δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στους Χοκς τους οποίους και κατέβαλλαν με 97-89 στην Ιντιάνα και έφτασαν στο 10-6. Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 22 πόντους, ενώ ο Τέρνερ έκανε double-double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από την άλλη για τους Χοκς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 3-13, ο Ντόρσεϊ έπαιξε για 14 λεπτά έχοντας 3 άστοχα σουτ (0/2δ., 0/1τρ.), 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Πρώτος σκόρερ για την Ατλάντα ήταν ο Λιν με 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-24, 47-56, 73-72, 97-89

Μπουλς – Ράπτορς 83-122

Άλλη μια ήττα γνώρισαν οι Μπουλς, αυτή την φορά από τους Ράπτορς στο Σικάγο με 122-83. Έτσι οι Μπουλς έπεσαν στο 4-13 ενώ οι Ράπτορς που νίκησαν ύστερα από τρεις σερί ήττες, ανέβηκαν στο 13-4.

Ο Μπλέκενεϊ είχε 13 πόντους κι οι Πάρκερ-Χίολιντεϊ από 12 για τους Μπουλς, που δεν έπαιξει ο ΛαΒιν.

Για τους Ράπτορς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Κοουάι Λέοναρντ, ΦανΦλιλ και Γκριν με 18 και 17 αντίστοιχα ξεχώρισαν.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-27,28-30,12-32,27-33

Σέλτικς – Τζαζ 86-98

Με κορυφαίο τον Ντόνοβαν Μίτσελ η ομάδα της Γιούτα πήρε εύκολη νίκη επί των Σέλτικς μέσα στην Βοστώνη με 98-86. Ο Μίτσελ πέτυχε 28 πόντους με 10/21 σουτ, μοίρασε 6 ασίστ και μαζί με τον Ρίκι Ρούμπιο (20 πόντοι) βοήθησαν την Γιούτα να ελέγξει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Για τους Σέλτικς, μόνο ο Ίρβινγκ είχε 20 πόντους κι ο Τέιτουμ 10.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-29,25-21,17-27,24-21

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.