Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν εκτός έδρας τον Άρη με 68-64 με τον Σπανούλη να πετυχαίνει πολύ δύσκολο καλάθι ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του αγώνα

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός στο «Nick Galis Hall» αφού παρότι προηγήθηκε μέχρι και 18 πόντους (28-46) επί του Άρη, είδε την διαφορά του να εξανεμίζεται από τον «καυτό» Λάκι Τζόουνς και τελικά να επικρατεί με κόπο και ιδρώτα, με τον φωτεινό πίνακα του κλειστού της Θεσσαλονίκης να γράφει 64-68. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, οι Ερυθρόλευκοι πέτυχαν 44 πόντους στο πρώτο μέρος αλλά μόλις 24 στη συνέχεια του ματς, την ώρα που οι παίκτες του Αγγέλου, με την άμυνα για όπλο τους, δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την ολική επαναφορά.

Οι νικητές είχαν τους Πρίντεζη και Σπανούλη με 11 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι είδαν τον Λάκι Τζόουνς να σταματάει στους 25 πόντους με 6/11 τρίποντα.

ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ

Απόλυτος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Nick Galis Hall» ο Ολυμπιακός. Με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν αρχικά με εφτά πόντους (0-7), ο Ντιαλό μείωσε όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν απτόητοι το εκπληκτικό τους ξεκίνημα. Ο Σπανούλης μοίραζε, οι Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου εκμεταλλευόντουσαν κάθε κενό το ματς εκτοξεύθηκε στο 2-15. Ο Γκος πραγματοποίησε αργότερα το 4-17 και ο Μάντζαρης το 6-21 από τα 6,75μ για τον Ολυμπιακό που έδειχνε να θέλει από νωρίς να τελειώσει το παιχνίδι. Οι Πειραιώτες συνέχισαν έτσι, ο Αρης δεν μπόρεσε να βρει σκορ και η περίοδος τελείωσε στο 12-25.

Ο Λάκι Τζόουνς προσέφερε ένταση στον Αρη και εξαιτίας του η διαφορά έπεσε στους 8 (17-25). Ο Τουπάν με τρίποντο έκανε το 17-28, σε ένα δεκάλεπτο που ο Μπλατ αποφάσισε να δώσει ανάσες στον Σπανούλη, τον οποίο τον είχε σε ρόλο πλέι μέικερ στην πρώτη περίοδο.

Ο Φλιώνης μείωσε σε 19-29, ο Λεντέι εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Γκος για το 19-31 με τον Άρη πάντως με τρίποντο του Μποχωρίδη, σε μερικές φάσεις αργότερα, να ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους 10 (26-35)

Ένα 4-0 των Ερυθρολευκων απέφερε το 26-39 και ο Βεζένκοφ από τα 6,75μ έγραψε το 28-42 για να μπουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 28-44 σε μία παράσταση εύκολης νίκης για την ομάδα του Μπλατ.

ΠΙΕΣΕ Ο ΑΡΗΣ, ΜΙΛΗΣΕ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ

Επιστρέφοντας από την διακοπή, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 18 πόντους (28-46), διαφορά που ροκάνισε με δύο τρίποντα ο κορυφαίος του Άρη, Λάκι Τζόουνς.

Το 4ο φάουλ του Μιλουτίνοφ, έφερε στο παρκέ τον Μπόγρη, ο Βεζένκοφ συνεργάστηκε με τον Σπανούλη για το 34-48, όμως δύο ακόμα τρίποντα του Τζόουνς έριξαν την απόσταση στους 8 πόντους και ανάγκασαν σε τάιμ άουτ τον Μπλατ με το σκορ στο 40-48.

Η επιστροφή του Τίμα στο παιχνίδι έδωσε το 40-50 για τον Ολυμπιακό και τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου το συγκρότημα του Μπλατ ήταν στο +12 (41-53).

Ο Λάκι Τζόουνς με το 5ο του τρίποντο στο ματς πραγματοποίησε το 44-53, με τους Πειραιώτες να  βλέπουν τον Άρη ανταγωνιστικό και χωρίς όρεξη να αφήσει το ματς. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ είχε τους 23 από τους 44 πόντους της ομάδας του, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Ντιαλό σε 46-55.

Η αρχή της τελευταίας περιόδου ήταν με τους γηπεδούχους να είναι κοντά στους Ερυθρόλευκους με το ματς στο «Nick Galis Hall» να είναι στο 47-56. Στο δίποντο του ΜακΓκί απάντησε άμεσα ο Πρίντεζης (49-58), με τον υπαρχηγό των Πειραιωτών να βάζει ένα ακόμα χουκ για το 49-60.

Και πάλι έριξαν οι γηπεδούχοι τη διαφορά κάτω από τους 10, ο Κάιζερ πραγματοποίησε το 53-60, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να επιτεθεί και να του μένει η μπάλα στα χέρια του.

Από τις βολές ο Άρης βρήκε δύο πόντους (2/4), οι φιλοξενούμενοι με τον ίδιο τρόπο και τον ΛεΝτέι από την γραμμή πέτυχαν σκορ και ο Παπανικολάου ολοκλήρωσε αυτό το δίλεπτο βολών για το 55-65. Ξεφεύγοντας από τα σκριν και με τρίποντο ο… Κάιζερ έκανε το 58-65 και ο Χάρις με το πρώτο του καλάθι έριξε την απόσταση στους 5 (60-65).

Και πάλι… πλημμύρα στην επίθεση των Ερυθρόλευκων, όμως ο Μποχωρίδης υπέπεσε σε λάθος πάσα και σε φάουλ (το πέμπτο του) στον Μάντζαρη, για να οδηγηθεί και αυτός στη γραμμή της φιλανθρωπίας. Με ½ έγινε το 60-66 στο 2’ 03’’ και ο Μπελ με δίποντο έπειτα από επιθετικό του ριμπάουντ πέτυχε το 62-66.

Ο Σπανούλης πέρασε στο ματς, επιτέθηκε ενάντια σε 3 παίκτες και πέτυχε το 62-68, ο Φλιώνης απάντησε άμεσα, με τον Ολυμπιακό μάλιστα από την μεριά του να προχωράει σε λάθος μετά την επαναφορά (πάτησε γραμμή ο Τουπάν) με 1:08 για το τέλος.

Τόσο ο Άρης, όσο οι φιλοξενούμενοι, έριξαν στα σκουπίδια τις επιθέσεις με την ομάδα του Μπλατ να κατακτάει το ροζ φύλλο αγώνα και στο «Nick Galis Hall».

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68

Σε κίνδυνο οι ισπανικοί σύλλογοι και η Φούρια Ρόχα λόγω της κυβερνητικής κηδεμονίας στην ομοσπονδία

Στελέχη της UEFA θεωρούν πως η κυβερνητική κηδεμονία στην ισπανική ομοσπονδία δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή από τη στιγμή που δεν υπήρξε η ίδια ανοχή και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.