Ασταμάτητος Ολυμπιακός

Με κορυφαίους Μπέμε και Ραουβέρντικ ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ της ΑΕ Κομοτηνής για την 3η αγωνιστική της Volley League.

Μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα και το 3-2 επί του αιώνιου εχθρού, η ομάδα βόλεϊ των Ανδρών του Ολυμπιακού, επικράτησε της Κομοτηνής με 3-1 σετ, στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυναμικά πήραν τα δύο πρώτα σετ και παρότι η Κομοτηνή μείωσε σε σε 2-1, έφτασαν στην τελική νίκη, διευρύνοντας το νικηφόρο σερί του στο πρωτάθλημα σημειώνοντας την 32η συνεχόμενη νίκη του!

Οι γηπεδούχοι έχτισαν ένα προβάδισμα από την αρχή με 11-4 και δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Με άσσο ο Τερβαπόρτι διαμόρφωσε το 24-14 και ο Σμιτ με πλασέ τελείωσε το σετ (25-15), για το 1-0 του Ολυμπιακού. Πιο αμφίρροπο το δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι το 15-14. Στη συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι έκαναν το 19-16 και λίγο αργότερα το 22-19. Ο Μπέμε ήταν αυτός που τελείωσε το σετ κάνοντας το 25-22.

Στο τρίτο σετ η Κομοτηνή αντέδρασε, παρότι και πάλι οι Πειραώτες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Αρχικά μείωσε και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Ολυμπιακού και πήρε το σετ 25-23 μειώνοντας σε 2-1. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι παίκτες του Μουνιόθ φάνηκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι. Και το έκαναν και με συνοπτικές διαδικασίες. Ο Ανδρεάδης με μπλοκ έκανε το 22-11, ο λίγο αργότερα Κουμεντάκης το 23-13, ο Σμιτ με άσσο το 24-13 για να έρθει και πάλι ο Κουμεντάκης να βάλει την υπογραφή του διαμορφώνοντας το 25-13.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν έτσι τις 32 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα ισοφαρίζοντας το αήττητο σερί του Ηρακλή πριν από 12 χρόνια…

Τα σετ: 25-15, 25-22, 23-25, 25-13

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-15

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-13, 20-21, 23-25

4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-11, 25-13

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Φ.Μουνιόθ) : Τερβαπόρτι 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Ράουβερντικ 14 (52%υπ.-38%αρ., 13/17 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 11 (5/12 επ., 6 μπλοκ), Σμίτ 21 (2 άσσοι, 19/37 επ.), Φράγκος 4 (38%υπ.-31%αρ., 4/11 επ.), Ανδρεάδης 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Στεφάνου -λ (55%υπ.-41%αρ.), Δαρίδης -λ, Κουμεντάκης 12 (60%υπ.-60%αρ., 9/16 επ., 3 μπλοκ), Στιβαχτής, Χριστοφιδέλης.

Μ.Γ.Σ. Α.Ε. Κομοτηνής (Η. Κρεουζής) : Χριστοφάς 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Κ. 5 (68%υπ.-41%αρ., 3/12 επ., 2 μπλοκ), Μπερτασόνι, Ρενάν 7 (7/10 επ.), Νουράνγκα 19 (3 ασσοι, 16/44 επ.), Δαλακούρας Α. 12 (35%-16%, 11/22 επ., 1 μπλοκ), Αρχοντούδης -λ (31%υπ.-23%αρ.), Μπανιώτης -λ, Παπαδάκος, Δαλδαβερένης, Καβαρατζής 1 (1/4 επ.)

LIVE: Ρεάλ Μαδρίτης – Κάντιθ

LIVE: Ρεάλ Μαδρίτης – Κάντιθ. Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ρεάλ Μαδρίτης – Κάντιθ για την 34η αγωνιστική της La Liga.

Σύνταξη ΙΝ

Ένα τεστ για 200 δισ. ευρώ

Ζωτικής σημασίας οι Ολυμπιακοί στο Παρίσι για τις εταιρείες αθλητικών ειδών

Γιώργος Μαζιάς

LIVE: Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Νότιγχαμ Φόρεστ

LIVE: Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Νότιγχαμ Φόρεστ. Παρακολουθήστε live στις 17:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με την Νότιχγαμ Φόρεστ για την 35η αγωνιστική της Premier League.