Ο Ολυμπιακός τάχθηκε εξ αρχής υπέρ της επανάληψης του αγώνα με τον Παναθηναϊκό στη Volley League και την Τρίτη 23/10 με νεότερη ανακοίνωσή του γνωστοποίησε ότι αποδέχεται και την πρόταση του Τριφυλλιού να συνεχιστεί το παιχνίδι από το 5ο σετ με το σκορ 13-11 υπέρ των Πράσινων.

Θυμίζουμε ότι οι Ερυθρόλευκοι παραδέχτηκαν από την πρώτη στιγμή ότι η ισοφάριση 12-12 στο τάι μπρέικ είχε προέλθει από διαιτητικό λάθος (υπόδειξη για άουτ αντί άσου), λόγω της πολλαπλής διαγράμμισης του γηπέδου της Κυψέλης.

Η νεότερη ανακοίνωση του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού αναφέρει:

Αναλυτικά:

«Σε συνέχεια της προηγούμενης ανακοίνωσης μας και επειδή ο Ολυμπιακός τηρεί αυτά που λέει και δεν τα αλλάζει κάθε ώρα, όπως είπαμε θα συνδράμουμε, σε οτιδήποτε χρειαστεί ο Παναθηναϊκός, ούτως ώστε να διεξαχθεί εκ νέου ο αγώνας. Αφού επιθυμία του Παναθηναϊκού είναι να παιχτεί το παιχνίδι από το 13-11 και με τον ίδιο ακριβώς κόσμο στο γήπεδο, δεχόμαστε να γίνει έτσι ακριβώς όπως προτείνει.

ΥΓ. Η ομοσπονδία δανείζει τάραφλεξ εκεί που κάνει προπονήσεις η Εθνική ομάδα και στις ομάδες που παίζουν στην Ευρώπη».