Το Περιστέρι υπερασπίστηκε την έδρα του, στην πρεμιέρα της Α1, απέναντι στην κάτοχο του Champions League και του Κυπέλλου Ελλάδας το 2018, ΑΕΚ. Ένα επιμέρους σκορ, 23-8 στη 2η περίοδο, σε συνδυασμό με τους 21 πόντους και τα 6 ριμπάουντ του Ράιαν Χάροου ήταν τα «συστατικά της επιτυχίας» της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη.

Η Ένωση απάντησε με δικό της επιμέρους σκορ 16-33 στην 4η περίοδο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα, μείωσε στο καλάθι (79-77) με μία βολή του Ματσιούλις στα 33΄΄, αλλά με λέι απ ο Μπέντιλ είπε «όχι» σε μία κιτρινόμαυρη ανατροπή, στα 15΄΄ (81-77).

Ο Μπέντιλ αστόχησε εν συνεχεία μία βολή, αλλά ήταν εύστοχος ο Γκρέι σε 2/2 (83-77), μετά από φάουλ που του έκανε ο Ματσιούλις. Το φινάλε ήταν δραματικό, καθώς ο Γκρίφιν ευστόχησε σε τρίποντο με εναπομείναντα χρόνο 1 δευτερόλεπτο, αλλά δεν υπήρχε πλέον χρόνος. Το Περιστέρι μάζεψε 37 ριμπάουντ έναντι 27 της ομάδας του Λούκα Μπάνκι.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-25, 67-47, 83-80

Αν και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 7-11 στο 5′, ο Χάροου έδειξε νωρίς τις άγριες διαθέσεις του, το πήρε… προσωπικά και διαμόρφωσε το 16-11 (8′). Το Περιστέρι μπήκε στη 2η περίοδο από το +4 (21-17) και με «όπλο» την πιεστική άμυνα, αλλά και την υπεροχή στα ριμπάουντ μετέτρεψε το ματς σε μονόλογο σε αυτό το διάστημα.

Οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν σερί 13-0 (30-17 στο 15΄), ενώ η συμπλήρωση του α΄ μέρους τους βρήκε στο +19 (44-25).Το Περιστέρι ξέφυγε και με 21 πόντους, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε προσωρινά για το 52-37 στο 25′. Και πάλι οι παίκτες του Πεδουλάκη βρήκαν τον τρόπο για το +20, 67-47, στο 30ο λεπτό.

Το Περιστέρι χαλάρωσε και οι φιλοξενούμενοι με πίεση σε όλο το γήπεδο, βρήκαν ρυθμό και έγιναν απειλητικοί. Λαρεντζάκης και Ράταν-Μέις μείωσαν σε 67-55 στο 32′, ο Γιαννόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο για το 70-62 και η Ένωση εν συνεχεία με τους Ράταν-Μέις και Χάντερ μείωσε σε 76-71 στο 38:40. Εκεί «μίλησε» ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, με ένα «μεγάλο» τρίποντο για το 79-71, αλλά ο Ράταν-Μέις απάντησε για το 79-74 (39′).

Ο Γκρέι δεν κατάφερε να σκοράρει, ο Ματσιούλις με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 79-77, αλλά μετά το «χιτσκοκικό» φινάλε το Περιστέρι πήρε μία μεγάλη νίκη απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Παναγιώτου-Μαγκλογιάννης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 12 (2), Χάροου 21 (1), Γκρέι 10 (1), Σίρκο 1, Ντάνιελ 9, Μουράτος 7, Σκορδίλης 1, Φιλιππάκος, Κλαρκ 6 (2), Αγραβάνης, Μπέντιλ 16 (2)

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Λαρεντζάκης 12 (1), Ματσιούλις 13 (2), Χάντερ 6, Ρογκαβόπουλος, Μάγιες 22 (3), Μωραϊτης, Σάκοτα 5 (1), Καββαδάς, Γιαννόπουλος 5 (1), Τσαλμπούρης, Γκρίφιν 13 (3), Ρόμπερσον 4