«Το βλέπετε. Πάμε να το γυρίσουμε από τα άκρα!»

Η προφητική ομιλία του Μαρίνου Ουζουνίδη στο ημίχρονο του παιχνιδιού με την Μπενφίκα.

Το σκορ στο πρώτο 45λεπτο ήταν… βαρύ για την ΑΕΚ. Νωρίς-νωρίς 0-2, με την Ενωση μετά το 20’ να παίρνει τα ηνία του αγώνα αλλά τον Βλαχοδήμο και την αστοχία να την κρατούν στο μηδέν επιθετικά. Μόνη ελπίδα, μόνο… αποκούμπι η αποβολή του Ρούμπεν Ντίας λόγω της οξυδέρκειας του Εζεκίελ Πόνσε να μπει σε μια χαμένη φάση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αυτή η φάση ήταν και το… κλειδί για να γυρίσει το ματς με τα 2 γκολ του Κλωναρίδη, αν και η οβίδα του Σεμέδο… προσγείωσε άπαντες και έδωσε τους βαθμούς στην Μπενφίκα.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης μετά το πρώτο 20λεπτο είδε το πλάνο του να εφαρμόζεται. Κάτω η μπάλα, παιχνίδι από τα άκρα, κυρίως από τα αριστερά με Μάνταλο και Χουλτ. Υπομονή και επιμονή εκεί που η ΑΕΚ έχει το πλεονέκτημα. Είχε πάρει το μήνυμα ότι η ΑΕΚ έχει τον χώρο και τον χρόνο να κάνει το παιχνίδι της πιέζοντας, και με τον κόσμο πλέον στην εξίσωση.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Μεντιλίμπαρ: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο εκτός από τη νίκη με ΑΕΚ – Να επισκεφτούμε ξανά αυτό το γήπεδο»

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ τόνισε πως ο Ολυμπιακός δεν θα συμβιβαστεί με τίποτα λιγότερο εκτός από τη νίκη ενώ υπογράμμισε με... νόημα πως οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να επισκεφτούν ξανά την «Opap Arena».