Ο Προμηθέας διέλυσε τον Άρη (86-65)

Η ομάδα της Πάτρας προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, μετά την εντυπωσιακή νίκη της επί του Άρη

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Προμηθέας Πατρών απέναντι στον Άρη, επικρατώντας των κίτρινων με 86-65. Έτσι η ομάδα της Πάτρας προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η τετράδα Γκίκας Μπράουν, Κατσίβελης και Σαλούστρος έβγαζε… φωτιές και ο Προμηθέας δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα απέναντι στον κακό και πάλι Αρη.

Από πλευράς κίτρινων, ξεχώρισε ο Δημήτρης Βεργίνης με 15 ποντους, όμως δεν ήταν αρκετός για την ομάδα. Κι αυτό καθώς ο Αρης ήταν και πάλι ιδιαίτερα άστοχος τόσο στα σουτ τριών πόντων (3/24) όσο και από τις βολές (16/25). Και πάλι η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν είχε δημιουργία, μένοντας στις 7 ασίστ, την ώρα που οι αντίπαλοί της μοίρασαν 16 τελικές πάσες. Μέσα σε ολα αυτά, προσθέστε και τα 23 λάθη στα οποία υπέπεσαν οι φιλοξενούμενοι

Oσον αφορά την εικόνα του ματς, ο Προμηθέας ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ, ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (21-8). Ο Αρης όχι μόνο δεν κατάφερε να μπει ξανά στο ματς, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο τα… παράτησε, με τον Γκίκα να φορτώνει το καλάθι του με τρίποντα και τη διαφορά να «ανοίγει» αγγίζοντας ακόμη και τους 25 πόντους (86-61)!

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 47-36, 61-47, 86-65.

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.