Κανένα οίκτο δεν έδειξε η Αλαβές στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο διαλύοντας με 5-1 την ομάδα της Μαδρίτης.

Ο Ναβάρο έβαλε σε ρόλο οδηγού τους φιλοξενούμενους σκοράροντας στο 8′, με τον Ντε Τόμας να ισοφαρίζει προσωρινά με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.

Ωστόσο αυτή η ισορροπία έμεινε για μόλις 4 λεπτά, καθώς ο Ιμπάι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «Γλοριόσο».

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά την αποβολή του Μπα στο 35′ οι φιλοξενούμενοι «απασφάλισαν». Ο Καλέρι διαμόρφωσε στο 56′ το 3-1, στο 77′ ο Ιμπάι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διεύρυνε το σκορ, ενώ το τελικό 5-1 «έγραψε» ο Μπουργκί στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ράγιο Βαγεκάνο (Μίτσελ): Γκαρσία, Αντβινκούλα, Μπα, Αμάτ, Μορένο, Ελουστόνδο (73′ Βελάζκεθ), Κακουτά, Τρέχο (70′ Αλέγκρια), Ιμπουλά, Αλβάρο Γκαρσία (57′ Εμπάρμπα), Ντε Τόμας

Αλαβές (Αμπελάρδο): Πατσέκο, Ναβάρο, Λαγκουάρντια, Μαριπάν, Ντουάρτε (82′ Αγκιρεγκαμπιρία), Ιμπάι, Μπράσανακ, Γουακάσο, Τζόνι (79′ Μπουργκί), Γκουιντέτι (64′ Σομπρίνο), Καλέρι