Σαρωτικές εμφανίστηκαν Σεβίλλη και Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Οι Ισπανοί διέσυραν με 5-1 τη Σταντάρ Λιέγης, ενώ οι Κροάτες σκόρπισαν με 4-1 τη Φενέρμπαχτσε.

Must Read

Σπουδαία διπλά πέτυχαν η Σάλτσμπουργκ στην έδρα της Λειψία (2-3), η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στη Μασσαλία (1-2) και η Μπάτε Μπορίσοφ (αποτέλεσμα που δεν συμφέρει τον ΠΑΟΚ) στην Ουγγαρία κόντρα στη Βίντι (0-2).

Ο Κώστας Μήτρογλου πέρασε ως αλλαγή στην ήττα της Μαρσέιγ στο 84′, ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη της Άρσεναλ κόντρα στη Βόρσκλα (4-2).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες ανά όμιλο.

1η Αγωνιστική – 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Λουντογκόρετς – Λεβερκούζεν 2-3
ΑΕΚ Λάρνακας – Ζυρίχη 0-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Λεβερκούζεν (3-2) 3
Ζυρίχη (1-0) 3
ΑΕΚ Λάρνακας (0-1) 0
Λουντογκόρετς (2-3) 0

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Λειψία – Σάλτσμπουργκ 2-3
Σέλτικ – Ρόζενμποργκ 1-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Σάλτσμπουργκ (3-2 ) 3
Σέλτικ (1-0) 3
Ρόζενμποργκ (0-1) 0
Λειψία (2-3) 0

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Κοπεγχάγη – Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 1-1
Σλάβια Πράγας – Μπορντό 1-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Σλάβια Πρ. (1-0) 3
Ζενίτ (1-1) 1
Κοπεγχάγη (1-1) 1
Μπορντό (0-1) 0

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Σπάρτακ Τρνάβας – Άντερλεχτ 1-0
Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Φενέρμπαχτσε 4-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (4-1) 3
Σπάρτακ Τρνάβα (1-0) 3
Άντερλεχτ (0-1) 0
Φενέρμπαχτσε (1-4) 0

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Άρσεναλ – Βόρσκλα 4-2
Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Καραμπάχ 2-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Άρσεναλ (4-2) 3
Σπόρτινγκ Λ. (2-0) 3
Καραμπάχ (0-2) 0
Βόρσκλα (2-4) 0

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Ολυμπιακός – Μπέτις 0-0
Ντουντελάνζ – Μίλαν 0-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Μίλαν (1-0) 3
Ολυμπιακός (0-0) 1
Μπέτις (0-0) 1
Ντουντελάνζ (0-1) 0

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Ραπίντ Βιέννης – Σπαρτάκ Μόσχας 2-0
Βιγιαρεάλ – Ρέιντζερς 2-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ραπίντ Βιέννης (2-0) 3
Ρέιντζερς (2-2) 1
Βιγιαρεάλ (2-2) 1
Σπαρτάκ Μόσχας (0-2) 0

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Λάτσιο – Απόλλων Λεμεσού 2-1
Μαρσέιγ – Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αϊντραχτ Φρ. (2-1) 3
Λάτσιο (2-1) 3
Απόλλων Λεμεσού (1-2) 0
Μαρσέιγ (1-2) 0

9ος ΟΜΙΛΟΣ
Γκενκ – Μάλμε 2-0
Μπεσίκτας – Σάρπσμποργκ 3-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Μπεσίκτας (3-1) 3
Γκενκ (2-0) 3
Μάλμε (0-2) 0
Σάρπσμποργκ (1-3) 0

10ος ΟΜΙΛΟΣ
Ακχισάρ – Κράσνονταρ 0-1
Σεβίλλη – Σταντάρ Λιέγης 5-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Σεβίλλη (5-1) 3
Κράσνονταρ (1-0) 3
Ακχισάρ ( 0-1) 0
Σταντάρ Λιέγης (1-5) 0

11ος ΟΜΙΛΟΣ
Ντιναμό Κιέβου – Αστάνα 2-2
Ρεν – Γιάμπλονετς 2-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ρεν (2-1) 3
Αστάνα (2-2) 1
Ντιναμό Κ. (2-2) 1
Γιάμπλονετς (0-1) 0

12ος ΟΜΙΛΟΣ
Βίντι – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 0-2
ΠΑΟΚ – Τσέλσι 0-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (2-0) 3
Τσέλσι (1-0) 3
ΠΑΟΚ (0-1) 0
Βίντι (0-2) 0

Γράψτε το σχόλιο σας