Πέρασε πρώτη η Ντόρτμουντ και περιμένει

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε 3-1 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας αναρριχήθηκε (έστω και προσωρινά) η Ντόρτμουντ, μετά τη νίκη με 3-1 κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης την Παρασκευή 14/9.

Οι Μπορούσια έφτασε τους επτά βαθμούς σε τρεις αγωνιστικές και περιμένει τα αποτελέσματα των Μπάγερν, Βόλφσμπουργκ και Χέρτα που έχουν εκκινήσει με 2 στα 2 το πρωτάθλημα.

Η Ντόρτμουντ πάντως τα βρήκε σκούρα απέναντι στους «αετούς» της Φρανκφούρτης που στάθηκαν πολύ καλά στο «Signal Iduna Park» για 70 λεπτά.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε ο Αμπντού Ντιαλό στο 36ο λεπτό, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις και με τους Βεστφαλούς να αδυνατούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος η καλή εμφάνιση της Άιντραχτ επιβραβεύτηκε με το γκολ του Σεμπάστιαν Χάλερ στο 68′ το οποίο έφερε το ματς και πάλι στα ίσια. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, ήταν αισθητά καλύτεροι και αφού αρχικά ξαναπήραν κεφάλι στο 72′ με τον Μάριους Βολφ, ο Πάκο Αλκάθερ στο 88′ έκανε το τελικό 3-1 πραγματοποιώντας εξαιρετικό ντεμπούτο με την φανέλα της νέας του ομάδας.

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.