Με «βόμβα» Ματσούλις η ΑΕΚ νίκησε 82-81 τον Παναθηναϊκό

Με εύστοχο τρίποντο του Γιόνας Ματσούλις 3,7'' πριν από το τέλος η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό 82-81 στο τουρνουά της Κύπρου

Ένας πρώην «πράσινος», ο Γιόνας Ματσιούλης, ήταν ο παίκτης που έβαλε την τζίφρα του στη νίκη της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα του τουρνουά της Κύπρου την Παρασκευή 14/9.
Ο Λιθουανός ευστόχησε σε τρίποντο 3,7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του φιλικού αγώνα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 82-81.

Τόσο οι «πράσινοι» όσο και οι «κίτρινοι» είχαν πολλές απουσίες, ωστόσο πρόσφεραν ένα συγκλονιστικό αγώνα, που κρίθηκε στο τέλος. Ο Λάνγκφορντ αστόχησε στην εκπνοή χάνοντας την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

O Παναθηναϊκός «βραχυκύκλωσε» από την άμυνα ζώνης των αντιπάλων του, είχε σοβαρό πρόβλημα στην οργάνωση του παιχνιδιού του και έδειξε πως έχει ακόμα πολλή δουλειά για να βελτιώσει την εικόνα του.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του αγώνα με τον Ματσιούλις και τον Ρόμπερσον να είναι πολύ δραστήριοι και να δίνουν λύσεις.

Την ίδια στιγμή η άμυνα ζώνης των «κιτρινόμαυρων» σχεδόν σε όλο το πρώτο μέρος προκάλεσε πολλά προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού των «πρασίνων» που έτσι κι αλλιώς είχαν έλλειψη οργανωτή.

Ο Καλαϊτζάκης ξεκίνησε βασικός, αλλά έκανε… τρέλες με συνέπεια ο Πασκουάλ να τον αποσύρει κακήν- κακώς. Ετσι ανέλαβαν οι Παππάς, Λάνγκφορντ και Παπαντωνίου να οργανώσουν το παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός απέναντι στη ζώνη άρχισε να σουτάρει αφειδώς τρίποντα με τον Λοτζέσκι και τον Τόμας πάντως να είναι τρομερά εύστοχοι και να δίνουν ανάσες. Αντίθετα ο Λάνγκφορντ είχε αρκετές άστοχες προσπάθειες και ήταν ασταθής.

Η ΑΕΚ πάντως ήταν ανταγωνιστική κρατώντας το σκορ (29-26 στο 12’), ενώ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 41-33 στο 16’.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Λούκα Μπάνκι με 0-8 σερί ισοφάρισε σε 41-41 μέσα σε ένα λεπτό και οι δυο ομάδες έφτασαν ισόπαλες 43-43 στο ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» είχαν 7/11 δίποντα και 7/18 τρίποντα, 16 ριμπάουντ και 15 ασιστ, ενώ η Ένωση είχε 11/20 δίπ, 5/10 τρίπ και 12 ριμπάουντ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λάσμε ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό και μάλιστα παίζοντας ως πάουερ φόργουορντ.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βελτιωθεί αμυντικά η ομάδα του Πασκουάλ, ενώ ο Μπάνκι από την πλευρά του έβαλε και τους Ρογκαβόπουλο, Αγραβάνη, Μωραϊτη για να πάρουν εμπειρίες. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 69-63 στο 28’, αλλά η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.

Εκμεταλλεύτηκε την κακή εικόνα του Παναθηναϊκού στην περιφέρεια, αλλά και την έλλειψη οργανωτή και προηγήθηκε με 79-77 στο 1.24 πριν το τέλος.

Ο Παππάς με βολές ισοφάρισε στα 1.17 (79-79), και στα 10’’ ο Λάνγκφορντ έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» με 81-79. Ομως ο Ματσιούλις με μια τρίποντη «βόμβα» έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ για να αστοχήσει στην εκπνοή ο Λάνγκφορντ και την Ένωση να παίρνει τη νίκη με το τελικό 82-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-43, 69-64, 81-82.

Έξαλλοι στη Μακάμπι: «Λέει ψέματα ο Αταμάν»

Πηγή της Μακάμπι απαντά σε όσα της προσάπτει ο Εργκίν Αταμάν.