Σαν... ταύρος σε υαλοπωλείο η Ντόρτμουντ κόντρα στη Λειψία

Σαν… ταύρος σε υαλοπωλείο η Ντόρτμουντ κόντρα στη Λειψία

«Αγριεμένοι» οι Βεστφαλοί κόντρα στους «ταύρους»

Με νέο προπονητή τον Λουσιέν Φαβρ, η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Λειψία στο πρώτο μέρος, επικρατώντας με 4-1 στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της πρεμιέρας στη Bundesliga.

H Λειψία προηγήθηκε από το πρώτο κιόλας λεπτό με γκολ του Ζαν-Κεβίν Ογκουστίν, αλλά από το 21ο λεπτό μέχρι το 43ο, οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν τρία γκολ στη Βεστφαλία.

Ο Νταούντ ήταν αυτός που ισοφάρισε άμεσα (21’) για τους γηπεδούχους με όμορφη διαγώνια κεφαλιά μετά από σέντρα του Σμέλτσερ.

Ο Σαμπίτσερ στο 40′ με απίστευτο αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα στην Ντόρτμουντ που βρήκε και το 3-1 με τον Βίτσελ τρία λεπτά αργότερα.

Το τελευταίο «καρφί» έβαλε ο αρχηγός Μάρκο Ρόις στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι, Πίστσεκ, Ακάντζι, Ντιαλό, Σμέλτσερ (87′ Γκερέιρο), Νταούντ, Βίτσελ, Ντιλέινι, Πούλισιτς (77′ Σάντσο), Φίλιπ (70′ Βολφ), Ρόις

Λειψία (Ραλφ Ράνγκνικ): Γκουλάσκι , Κλόστερμαν, Κονατέ, Ουπαμεκάνο, Σαράκι, Σαμπίτσερ (46′ Βέρνερ), Καμπλ, Ντεμέ (85′ Μπρούμα), Φόρσμπεργκ, Ογκουστίν (72′ Κούνα), Πόουλσεν

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της πρεμιέρας στην Bundesliga:

Μπάγερν Μονάχου-Χοφενχάιμ 3-1
(23΄ Μίλερ, 82΄ Λεβαντόφσκι, 90΄+1 Ρόμπεν – 57΄ Ζάλαϊ)
Βόλφσμπουργκ-Σάλκε 2-1
(33΄ Μπρουκς, 90+4΄ Γκίντσεκ – 85΄ πεν. Μπενταλέμπ)
Ντόρτμουντ-Λειψία 4-1
(21΄ Νταχούντ, 40 αυτ. Ζάμπιτσερ, 43΄ Βίτσελ, 90΄ Ρόις – 1΄ Ογκουστίν)

LIVE: Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ

Παρακολουθήστε live στις 21:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ για το Game 2 των play offs της Euroleague. Τηλεοπτικά από Novasports Prime.