Αν και τα βρήκε… σκούρα στο Τορίνο η Ρόμα ξεκίνησε με «τρίποντο» τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τη νέα σεζόν.

Η ομώνυμη ομάδα παίζοντας αποτελεσματικά άμυνα σε όλο το παιχνίδι κατάφερε να κρατήσει για 88 λεπτά τους «Ρωμαίους» στο «0».

Ωστόσο λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου ο Κλάιφερτ με πολύ ωρταία ατομική ενέργεια ξεμαρκαρίστηκε, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και εκεί ο Τζέκο με υπέροχο διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ.

Στις καθυστερήσεις η Τορίνο πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο το 0-1 ήταν και το τελικό σκορ.

Τορίνο (Βάλτερ Ματσάρι): Σιρίγκου, Μπερενγκέρ, Μορέτι, Ενκουλού, Ίτσο (79’ Μπρέμερ), Ντε Σιλβέστρι (27’ Άινα), Ρινκόν (86’ Σοριάνο), Μεϊτέ, Μπαζέλι, Φαλκέ, Μπελότι

Ρόμα (Εουζέμπιο Ντι Φραντσέσκο): Όλσεν, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροφ, Ντε Ρόσι, Παστόρε (76’ Σικ), Στρόοτμαν, Ουντέρ (70’ Κλάιφερτ), Ελ Σαράουι (60’ Κριστάντε), Τζέκο