«Σκούπισε» τον Προμηθέα ο ΠΑΟΚ

Την τρίτη θέση κατέκτησε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας με 79-91 του Προμηθέα στην Πάτρα και τελείωσε τη σειρά για την τρίτη θέση της Basket League

Την 3η θέση του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε στην Πάτρα με 91-79 του Προμηθέα κι έκανε το 3-0, «σκουπίζοντας» τη σειρά των «μικρών» τελικών.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα έως και την 3η περίοδο, αλλά ο «δικέφαλος» με μία φανταστική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο κι ένα επιμέρους σκορ 31-12 γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη.

Την 3η θέση του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε στην Πάτρα με 91-79 του Προμηθέα κι έκανε το 3-0, «σκουπίζοντας» τη σειρά των «μικρών» τελικών. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα έως και την 3η περίοδο, αλλά ο «δικέφαλος» με μία φανταστική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο κι ένα επιμέρους σκορ 31-12 γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-42, 67-60, 79-91

Με το ξεκίνημα του αγώνα ο Προμηθέας έδειξε ότι θα επιδιώξει να μειώσει τη σειρά σε 2-1. Οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι και πήραν «κεφάλι» στο σκορ από την αρχή. Το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε μπροστά με 23-17.

Με ένα σερί 9-0 ο «Δικέφαλος» πέρασε μπροστά στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, κάνοντας το 24-23. Ο Λίποβι στη συνέχεια «μίλησε» για τον Προμηθέα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 32-25, φτάνοντας τους 18 πόντους. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 46-42.

Η εικόνα της 3ης περιόδου ήταν ίδια με αυτή του 2ου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και πήρε «βραχεία κεφαλή» στο σκορ, αλλά στο τέλος ο Προμηθέας με τους Γερομιχαλό και Χολ κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα επτά πόντων (67-60).

Ωστόσο η 4η περίοδος ήταν καταστροφική για τον Προμηθέα. Ο ΠΑΟΚ ήταν ασταμάτητος στην επίθεση πετυχαίνοντας 31 πόντους, ενώ στην άμυνα δέχτηκε μόλις 12, διαμορφώνοντας το τελικό 91-79.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μαργαρίτης, ενώ ο Λίποβι, από τους 18 πόντους που είχε πετύχει στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου, σταμάτησε στους… 19, όντας ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 19, Γκίκας 7, Γερομιχαλός 19, Φαγιέ 12, Πράδερ 2, Τουτζιαράκης 1, Σκούφης, Δημάκος 6, Καραΐσκος, Χολ 13.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 2, Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 21, Γκος 21, Τζόουνς 8, Πέτεγουεϊ 16, Χρυσικόπουλος 2, Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος 12, Κατσίβελης 3, Τζάκσον 2.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι