Με πλεονέκτημα έδρας θα αγωνιστεί στις δύο πρώτες φάσεις των πλέι οφ της Α1 ανδρών ο Προμηθέας, καθώς «κλείδωσε» την 3η θέση χάρη στη νίκη του με 98-87 επί του Λαυρίου.

Πρώτος σκόρερ των Πατρινών αναδείχτηκε ο Κέισι Πράθερ, με 22 πόντους, που αν και έχει αφιχθεί στην Ελλάδα πριν λίγες εβδομάδες εγκλιματίστηκε άμεσα εχοντας σημαντική συνεισφορά. Ο Μουχάμεντ Φαγιέ πρόσθεσε 19 πόντους, αλλά αυτός που διεκδικεί τον τίτλο του MVP είναι ο Νίκος Γκίκας.

Ο πόιντ γκαρντ των Αχαιών πέτυχε 11 πόντους και μοίρασε 13 ασίστ! Ο Τόνι Μεϊερ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Λαυρίου με 16 πόντους, αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έμεινε εκτός τετράδας και θα παλέψει στην τελευταία αγωνιστική για την 5η θέση.

Από νωρίς φάνηκε ότι θα πετύχει μία 5η διαδοχική νίκη ο Προμηθέας. Οχι μόνο ξέφυγε με 27-18 στην 1η περίοδο, αλλά μέχρι το ημίχρονο είχε εκτοξεύσει τη διαφορά στους +13, 50-37. Στο 31ο λεπτό δε, η ομάδα της Πάτρας διατηρούσε προβάδισμα 17 πόντων, 75-58.

Το Λαύριο, όμως που στο μεγαλύτερο διάστημα της κανονικής περιόδου βρισκόταν ισόβαθμο με τον Ολυμπιακό στη 2η θέση, δεν τα παράτησε! Με αντεπίθεση πλησίασε μέχρι και στους τέσσερις πόντους, 91-87, με 1 λεπτό εναπομείναντα χρόνο.

Το κάρφωμα του Φαγιέ, όμως σε συνδυασμό με ένα κλέψιμο του Νίκου Γκίκα έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 50-37, 70-58, 95-87

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Ανδρικόπουλος, Παντελίδης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Τουτζιαράκης 5, Γκίκας 11 (13 ασίστ, 6 λάθη), Φαγιέ 19 (3 τάπες), Σαλούστρος 10, Πράθερ 22 (8/12 σουτ, 5 κλεψίματα), Λίποβι 13 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γερομιχαλός, Δημάκος, Ελις 10, Μιλόσεβιτς 8

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Βεργίνης 6, Κουζέλογλου 5, Κακλαμανάκης 4, Γουίγκινς 11 (6 ριμπάουντ), Νουάμου 13, Παπαδημητρίου 2, Μεχίντι 6, Νίξον 7, Περράκης 3, Γιαννακόπουλος, Μέιερ 16 (7 ριμπάουντ), Μουρ 12 (9 ασίστ)