Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ένα «βήμα» μακριά από την πρόκριση Τζαζ και Ρόκετς

Γιούτα Τζαζ και Χιούστον Ρόκετς έκαναν το 3-1 στις σειρές τους με Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ και Μινεσότα Τίμπεργουλβς και πλέον, βρίσκονται πολύ κοντά στα ημιτελικά της Δύσης

Στο Σόλτ Λέικ Σίτι, οι Τζαζ «ισοπέδωσαν» ξανά τους Θάντερ με 113-96 και πλέον, με τη σειρά στο 3-1, βρίσκονται μία νίκη μακριά από την πρόκριση στα ημιτελικά της Δύσης.

Το παιχνίδι είχε αρκετά νεύρα, με έξι τεχνικές ποινές και την αποβολή του Τζάε Κράουντερ. Οι Θάντερ πάντως, ξεκίνησαν καλύτερα και προηγούνταν στο σκορ μέχρι τα τέλη της 2ης περιόδου. Κάπου εκεί, οι «Μορμόνοι» πήραν το προβάδισμα και δεν «ξανακοίταξαν» πίσω, χάρη σε ένα σερί 9-0, με το οποίο ξεκίνησαν την 3η περίοδο. Από εκεί και πέρα, δεν απειλήθηκαν από τους απογοητευτικούς, για ακόμα μία φορά, Θάντερ και έκαναν το 3-1.

Για τους γηπεδούχους, ο Ντόνοβαν Μίτσελ έκανε νέο ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 33 πόντους. Εξαιρετικοί ήταν επίσης, οι Τζο Ινγκλς (20 π, 5 τρίποντα), Ρούντι Γκομπέρ (16 π, 10 ριμ) και Ρίκι Ρούμπιο (13 π, 6 ριμ, 8 ασ). Οι Θάντερ παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων με τους Πολ Τζορτζ (32 π, 6 ριμ, 6 λάθη) και Ράσελ Γουέστμπρουκ (23 π, 14 ριμ, 7/18 σουτ, 5 λάθη) να γεμίζουν τη στατιστική τους, χωρίς ωστόσο να είναι ουσιαστικοί και αποδοτικοί στο παιχνίδι τους με πολλά χαμένα σουτ και λάθη. Ο Καρμέλο Άντονι ήταν «αόρατος» με 11 πόντους (5/18 σουτ).

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, οι Ρόκετς πέρασαν σαν… σίφουνας από τη Μινεσότα, επικρατώντας των Τίμπεργουλβς με 119-100.

Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με καμία ομάδα να μην έχει ξεφύγει στο σκορ (50-49 υπέρ του Χιούστον το σκορ του ημιχρόνου). Τα πράγματα άλλαξαν δραστικά στην 3η περίοδο, χάρη στη «διαστημική» απόδοση των «Ρουκετών» στο διάστημα αυτό, όπου σκόραραν 50 πόντους, κρατώντας παράλληλα τους «Λύκους» στους 20. Με την εξέλιξη αυτή, το υπόλοιπο ματς μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με τους Ρόκετς να κάνουν το 3-1 και να βρίσκονται μια… ανάσα από την πρόκριση.

Για τους νικητές, πρωταγωνιστές ήταν οι Τζέιμς Χάρντεν (36 π, 4 κλ, 5 τρίποντα), Κρις Πολ (25 π, 6 ριμ, 6 ασ, 5 κλ) και Έρικ Γκόρντον (18 π, 4 τρίποντα). Στην αντίπερα «όχθη», οι Καρλ-Άντονι Τάουνς (22 π, 15 ριμ) και Τζίμι Μπάτλερ (19 π, 9 ριμ, 5 ασ) προσπάθησαν, αλλά εν τέλει, δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την άνετη επικράτηση του Χιούστον.

Φοβερό βίντεο: Η γκολάρα του Μπακούλα από την κερκίδα!