Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ισοφάρισαν οι Τζαζ, εύκολα το 2-0 οι Ρόκετς

Οι Τζαζ, με τη νίκη αυτή, «έκλεψαν» το πλεονέκτημα έδρας από τους Θάντερ

Την σειρά στα ίσα έφεραν οι Τζαζ (1-1), νικώντας τους Θάντερ στην Οκλαχόμα με 102-95, πήραν το πλεονέκτημα έδρας και έστειλαν ένα ηχηρό μήνυμα πως η σειρά έχει ακόμα πολύ δρόμο.

Οι «Μορμόνοι» ξεκίνησαν καλύτερα και βρέθηκαν να προηγούνται με πέντε πόντους στο ημίχρονο. Οι Θάντερ αντέδρασαν, έκαναν σερί 19-0 προς το τέλος της τρίτης περιόδου και πήραν τα ηνία του αγώνα με προβάδισμα πέντε πόντων, πηγαίνοντας προς την τέταρτη και τελευταία περίοδο. Κάπου εκεί, οι Τζαζ φάνηκαν πιο ψύχραιμοι, η «τριάδα» της Οκλαχόμα δεν έβρισκε στόχο με τίποτα και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-1 στη σειρά.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Ντόνοβαν Μίτσελ (28 π), Ντέρικ Φέιβορς (20 π, 16 ριμ), Ρίκι Ρούμπιο (22 π, 7 ριμ, 9 ασ) και ο Ρούντι Γκομπέρ (13 π, 15 ριμ, 2 κλ, 3 μπλοκ) σε ρόλο «σκιάχτρου» στη ρακέτα.

Από τη πλευρά των Θάντερ, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 13 ασίστ γεμίζοντας την στατιστική του, αλλά σουτάροντας πολύ άσχημα (7/19 σουτ). Οι Πολ Τζορτζ (18 π, 10 ριμ, 6/21 σουτ) και Καρμέλο Άντονι (17 π, 9 ριμ, 6/18 σουτ) ήταν επίσης παραγωγικοί αλλά πολύ άστοχοι.

Στην υπόλοιπη αγωνιστική δράση της ημέρας, οι Ρόκετς νίκησαν εύκολα τους Τίμπεργουλβς με 100-82 στο Χιούστον και έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Οι «Λύκοι» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση παίρνοντας το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Με την έναρξη της δεύτερης ωστόσο, οι «Ρουκέτες» πάτησαν… γκάζι και δεν ξανακοίταξαν πίσω, παίρνοντας προβάδισμα 15 πόντων στο ημίχρονο, πριν φτάσουν εν τέλει εύκολα στη νίκη.

Για την ομάδα του Μάικ Ντ’ Αντόνι, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε μόλις 12 πόντους με 2/18 σουτ, αλλά ο Κρις Πολ ήταν φανταστικός και οδήγησε το Χιούστον στη νίκη με 27 πόντους και 8 ασίστ.

Οι Τίμπεργουλβς μετά από την πολύ καλή εμφάνισή τους στον πρώτο αγώνα της σειράς, βρέθηκαν σε κάκιστη μέρα, έχοντας ως μόνο διακριθέντα τον Νεμάνια Μπιέλιτσα με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τέλος, το Κλίβελαντ επικράτησε της Ιντιάνα με 100-97, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος είχε 46 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.