Εύκολα ΠΑΟΚ, Κύμη, δύσκολα ο Φάρος, μεγάλη νίκη για Πανιώνιο

Για την 21η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ

Με μια άνετη νίκη ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ την 21η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, ο οποίος συνέτριψε με 92-63 τον Κόροιβο Αμαλιάδας στην Πυλαία. Μια πολύ δύσκολη νίκη πανηγύρισε ο Φάρος, απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, ενώ η Κύμη είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στα Τρίκαλα. Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση που έκλεισε το πρόγραμμα της ημέρας, ο Πανιώνιος πήρε μια συγκλονιστική νίκη απέναντι στο Λαύριο.

Αναλυτικά οι αγώνες:

ΠΑΟΚ-Κόροιβος Αμαλιάδας 92-63

Σε υγιεινό… περίπατο εξελίχθηκε η σημερινή αναμέτρηση στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League, για τον ΠΑΟΚ απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας. Ο «Δικέφαλος» επικράτησε με άνεση, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με 92-63 και έφτασε τα 5 συνεχή θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Εκτη, στη σειρά ήττα, από την άλλη, για το σύνολο της Πελοποννήσου που παλεύει για τη «σωτηρία» του στην κατηγορία. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν ασταμάτητοι επιθετικά, με βασικό τρόπο έκφρασης το σουτ από τα 6.75 (τελείωσαν το ματς με 15/28 τρίποντα), είχαν το απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ (38 με 25) και εξαιρετικές συνεργασίες (19 με 9 οι ασίστ). Χαρακτηριστικό, επίσης, για τους νικητές το ότι σκόραραν όλοι οι παίκτες τους, κορυφαίος εκ των οποίων ήταν ο Νταρνέλ Τζάκσον (22π., 7 ριμπ., 1 κοψ). Ξεχώρισαν, ακόμη, οι Τεράν Πέτεγουεϊ (15π., 3 ασ., 1 κλ), Θόδωρος Ζάρας (12π). Πάλεψε, επί της ουσίας, μόνος του για τον Κόροιβο ο Τζάχι Κάρσον (21π., 2 ασ).

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-27, 74-44, 92-63

Επιβάλλοντας γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, εκτελώντας με άνεση από τα 6.75 (7/12 στο ημίχρονο) και ελέγχοντας την εναέρια κυκλοφορία, με όμορφες συνεργασίες, ο ΠΑΟΚ ήταν με το… καλησπέρα κυρίαρχος στο παρκέ. Αρχικά με εκτελεστές στους Πέτεγουεϊ, Τζάκσον και στην πορεία με τον Ζάρα, «έχτισε» σταθερά διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, μη δίνοντας πολλά περιθώρια στον Κόροιβο, για τον οποίο πάλευε μόνος του ο Κάρσον, να ελπίζει ότι μπορεί να πετύχει πολλά στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 2′ ο «Δικέφαλος» είχε το προβάδισμα με 8-0, διαφορά που πήγε στο +13 (26-13), δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος και στο +19 (38-19), λίγο πριν τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Λάθη, κατά βάσει, των «ασπρόμαυρων» έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο 17′ στους 15 πόντους (40-25), με τον ΠΑΟΚ να φεύγει, εν τέλει, στα αποδυτήρια με +21 (48-27), με τρίποντο στην εκπνοή από τον Γκος.

Στο 24′, με τους Θεσσαλονικείς να είναι καταιγιστικοί, η διαφορά πήγε στο +27 (56-29), με το ματς να δρομολογείται έτσι σε εξαιρετικά εύκολη υπόθεση για τον ΠΑΟΚ. Στο 33′, με ασίστ από τον Τσόχλα και εκτελεστές τους Μαργαρίτη, Χαραλαμπόπουλο, η απόσταση «ανέβηκε» στη μέγιστη τιμή, το +35, με 81-46.

*Αρκετός, σε σχέση με το συνηθισμένο, ο κόσμος στο PAOK Sports Arena. Περίπου 3000 φίλαθλοι του ΠΑΟΚ επέλεξαν να παρακολουθήσουν δια ζώσης το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι τη συμβολική τιμή του 1 ευρώ που όρισε η ΚΑΕ για το ματς, στο πλαίσιο της «Ημέρας ΠΑΟΚ-Ημέρα μπάσκετ»

* Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν το τζάμπολ, στη μνήμη του επίτιμου αντιπροέδρου της ΕΟΚ, Μιχάλη Βιντζηλαίου, που απεβίωσε πρόσφατα

Οι διαιτητές: Πηλοϊδης, Μπήτης, Μάλαμας

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 15 (3), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 4 (1), Μαργαρίτης 9 (1), Ζάρας 12 (2), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 4, Τζάκσον 22 (3), Γκος 5 (1), Τζόουνς

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): ΝτεΚόζι 9, Κάρσον 21, Πόσλεϊ 2, Λάνγκφορντ 5 (1), Μιλεντίγεβιτς, Σαχπατζίδης 7, Σκουλίδας 5, Κεμπ, Χάινς 11 (1), Σπυριδωνίδης 3

ΓΣΛ Φάρος-Κολοσσός Ρόδου 79-77

Με τρίποντο του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ στα 7΄΄ για τη λήξη της αναμέτρησης, ο ΓΣΛ Φάρος πέτυχε την ανατροπή, υπερασπίστηκε την έδρα του με το τελικό 79-77 απέναντι στον Κολοσσό, για την 21η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, ενώ υποχρέωσε τους Ροδίτες στη 12η ήττα τους, με την οποία έβαλαν σε κίνδυνο τη θέση τους στην οκτάδα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν αναμφίβολα ο εκτελεστής του Κολοσσού, Στι Μπαρτ Τζούνιορ, ο οποίος εκτός του πολύτιμου τρίποντου που σημείωσε, μέτρησε συνολικά 18 πόντους, οι 8 εκ των οποίων ήρθαν στο τελευταίο 1:22 του αγώνα και έκαναν τους γηπεδούχους να πιστέψουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-38, 57-62, 79-77

Με τον Παπαντωνίου να μπαίνει… ορεξάτος σε εκτέλεση και δημιουργία στο πρώτο δεκάλεπτο (10π. και 3ασ. στο α’ δεκ.), ο ΓΣΛ Φάρος πήρε γρήγορα το προβάδισμα (16-14) και το κράτησε μέχρι τη λήξη της περιόδου (19-18). Έχοντας βγάλει εκτός ρυθμού τον Κολοσσό, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμη και με +7 (33-26), αλλά ένα ξέσπασμα των Ροδιτών, τους βοήθησε να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-38.

Η τρίτη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στον Κολοσσό, ο οποίος με ένα σερί 0-14 προηγήθηκε στο 26΄ με 38-52 και έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με ένα δικό τους σερί 12-0, μειώνοντας προσωρινά σε 50-52, καθώς οι «θαλασσί» δεν… αγχώθηκαν και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +5 (57-62). Σάφτεναρ και Βαβάτσικος κράτησαν σε απόσταση αναπνοής τον ΓΣΛ Φάρο, μέχρι να περάσει η σκυτάλη του σκοραρίσματος στον Μπαρτ και στο προσωπικό του σερί 8-0 στο τελευταίο 1:22, με το οποίο οι γηπεδούχοι πήραν μία πολύτιμη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ψαριανός, Πουρσανίδης Κ.

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 5 (1), Σάφτεναρ 11 (1), Παπαντωνίου 15 (2), Κίλι 2, Παπαμακάριος 10 (2), Μπάλογκαν, Μπάντερ 7 (1), Μαραγκός 7, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 18 (2).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (1), Σχίζας 8 (2), Μπρέι 22 (4), Ράιτ 13 (1), Γιανγκ 10, Τζόουνς 4, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Παπαδάκης, Γουέρ 9 (1).

Κύμη-Τρίκαλα 72-63

Η Κύμη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-11, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη θέση της στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε με 72-63 των ουραγών Τρικάλων στο «Τάσος Καμπούρης», για την 21η αγωνιστική, «βυθίζοντας» τους φιλοξενούμενους σε 3-18.

Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Κάμερον Τζόουνς με 18 πόντους, αλλά το «γεμάτο» παιχνίδι του Λενζέλ Σμιθ ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά (17π., 12ρ., 5ασ., 4κλ.). Από τα Τρίκαλα, που ουσιαστικά αγωνίστηκαν με μόλις 6 παίκτες (ο Γιάννης Γιανναρας έμεινε για μόλις 2΄΄ στο παρκέ) ξεχώρισε ο Γκάρι Τάλτον με 20 πόντους και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-29, 49-48, 72-63

Ένα τρίλεπτο ήταν αρκετό για την Κύμη, προκειμένου να εξασφαλίσει τη νίκη, απέναντι στα Τρίκαλα, που άντεξαν μέχρι το 32΄ και στη συνέχεια… κατέρρευσαν, λόγω κούρασης. Από το 32΄, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το ισόπαλο 51-51, μέχρι το 35΄, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 10-0, για το 61-51, με το οποίο μπήκαν σε τροχιά νίκης και έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού με 72-63.

Παρά την ήττα, πάντως, τα Τρίκαλα αξίζουν το χειροκρότημα, καθώς κατάφεραν με την άμυνα τους να υποχρεώσουν σε 25 λάθη (!) τους γηπεδούχους και να είναι ανταγωνιστικοί μέχρι το 32΄, έχοντας μάλιστα ποσοστά ευστοχίας για… Χρυσά Βατόμουρα (33% στα σουτ εντός πεδιάς, 68% στις βολές).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας, Κωνσταντινόπουλος, Θεοδωρόπουλος.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Τζόουνς 18, ΜακΓκι 8 (11 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 5 (0/8 σουτ, 5/7 βολές), Μπάρλος 5 (1), Σμιθ 17 (7/11 σουτ, 12 ριμπάουντ, 5 ριμπάουντ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 7 (2), Γλυνιαδάκης, Μητσιμπόνας, Κάιζερ 10 (6 ριμπάουντ).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Λούντζης 12 (5/19 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τάλτον 20 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλογιαννίδης 9 (3), Μόρις 18 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φιλντς 4 (6 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον, Γιανναράς.

Πανιώνιος-Λαύριο 72-71

Ο Πανιώνιος έχει ακόμα σφυγμό… Οι «κυανέρυθροι» πήραν μία πολύτιμη νίκη στο… νήμα (72-71), απέναντι στο ισχυρό Λαύριο στη Νέα Σμύρνη, για την 21η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και απέκτησαν και πάλι δικαίωμα στο όνειρο της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία. Στον αντίποδα, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη υποχώρησε σε 13-8, ισοβαθμώντας -προσωρινά- με τον ΠΑΟΚ στην τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-37, 56-54, 72-71

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.