Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2024
Πεντάστερη Λίβερπουλ, ανάσα για Κρίσταλ Πάλας, Έβερτον

Η Λίβερπουλ συνεχίζει να διανύει περίοδο φόρμας και να αποζημιώνει με πλούσιο θέαμα τους φίλους της, χάρη και στον Αιγύπτιο επιθετικό της, Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος έβαλε τέσσερα γκολ στο 5-0 επί της Γουοτφορντ. Εκτός της ζώνης του υποβιβασμού βρίσκεται μετά από καιρό η Κρίσταλ Πάλας, μετά την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Χάντερσφιλντ. H Έβερτον πήρε την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Στόουκ Σίτι κι έπιασε στην 8η θέση τη Λέστερ με 40 βαθμούς. Τέλος, η Μπόρνμουθ επικράτησε με 2-1 την ουραγό Γουέστ Μπρομ.

Η Λίβερπουλ συνεχίζει να διανύει περίοδο φόρμας και να αποζημιώνει με πλούσιο θέαμα τους φίλους της, χάρη και στον Αιγύπτιο επιθετικό της, Μοχάμεντ Σαλάχ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ σε αγώνα για την 31η ημέρα του αγγλικού πρωταθλήματος επικράτησε εύκολα 5-0 της Γουότφορντ, με 4 τέρματα του Σαλάχ, από δύο σε κάθε ημίχρονο και ένα του Φιρμίνο, που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει ο Ορέστης Καρνέζης. Βασικός αγωνίστηκε για την Γουότφορντ και ο Χοσέ Χολέμπας.

Εκτός της ζώνης του υποβιβασμού βρίσκεται μετά από καιρό η Κρίσταλ Πάλας, μετά τη σημερινή της εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Χάντερσφιλντ. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Λούκα Μιλιβόγεβιτς, με πέναλτι «σφράγισε» το «τρίποντο» για τους «αετούς», που συνεχίζουν να δίνουν μάχη για την παραμονή στην Premier League.

H Έβερτον πήρε την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Στόουκ Σίτι κι έπιασε στην 8η θέση τη Λέστερ με 40 βαθμούς. Σκόρερ της νικήτριας ο Τοσούν με τέρματα στο 69΄ και στο 84΄, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά στο 77΄ με τον Τσούπο Μούτινγκ. Η Στόουκ που έπαιζε από το 30΄ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Άνταμ παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 27 βαθμούς.

Τέλος, η Μπόρνμουθ επικράτησε με 2-1 την ουραγό Γουέστ Μπρομ.