Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ο Μπατσουαγί μίλησε τελευταίος για τη Ντόρτμουντ, η Λειψία έ«Χ»ασε έδαφος

Σε ένα απίθανο παιχνίδι στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», ο Μισί Μπατσουαγί έκανε... αυτό που ξέρει και η Ντόρτμουντ πέτυχε πολύ σημαντική νίκη επί της Αϊντραχτ με 3-2, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Bundesliga, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την έξοδο στο Champions League.

Σε ένα απίθανο παιχνίδι στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», ο Μισί Μπατσουαγί έκανε… αυτό που ξέρει και η Ντόρτμουντ πέτυχε πολύ σημαντική νίκη επί της Αϊντραχτ με 3-2, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Bundesliga, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την έξοδο στο Champions League.

Ως το 75΄ η Μπορούσια προηγείτο 1-0 με αυτογκόλ του Ρους, αλλά το τελευταίο 20λεπτο (μαζί με τις καθυστερήσεις) ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούς. Η ομάδα της Φρανκφούρτης ισοφάρισε με τον Γιόβιτς, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Μπατσουαγί, ο οποίος είχε μπει αλλαγή στο 62΄, έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπλουμ φάνηκε να χαρίζει το βαθμό της ισοπαλίας στην Αϊντραχτ, αλλά ο Βέλγος φορ «μίλησε» τελευταίος και στο 94΄ χάρισε στην Ντόρτμουντ το πολύτιμο «τρίποντο». Τα τελευταία λεπτά του θρίλερ τα έζησε και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 87΄ στη θέση του Ρόις.

Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Στουτγκάρδη και Λειψία, σε αναμέτρηση για την 26η αγωνιστική. Ενα αποτέλεσμα που αφήνει τη Λειψία στην έκτη θέση της βαθμολογίας και την απομακρύνει από την τετράδα που θα πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League. Ο Τάσος Δώνης ήταν στον πάγκο των γηπεδούχων, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.