Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Άνετα στους «8» η Γιουνάιτεντ, πέρασαν Σαουθάμπτον και Μπράιτον

Με δύο γκολ του Ρομέλου Λουκάκου, στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων (3΄, 55΄) η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-0 την Χάντερσφιλντ εκτός έδρας και προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Αγγλίας.

Το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση εξασφάλισαν και οι Σαουθάμπτον, Μπράιτον, ενώ Σέφιλντ Γουένσντει και Σουόνσι θα διεκδικήσουν σε επαναληπτικό την πρόκριση στου «8», αφού στο σημερινό μεταξύ τους αγώνα αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

Σέφιλντ Γουένσντει και Σουόνσι θα διεκδικήσουν σε επαναληπτικό την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου Αγγλίας, αφού στον σημερινό μεταξύ τους αγώνα για τον 5ο γύρο αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

Τυχερή η Γιουνάιτεντ

Δεν ανέδειξε ντέρμπι η κλήρωση της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Αγγλίας. Από τα φαβορί, μόνο η Τσέλσι απειλείται περισσότερο, μιας και καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο της Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η πιο τυχερή της διαδικασίας, καθώς θα υποδεχθεί στο «Όλντ Τράφορντ» την Μπράιτον και λογικά είναι με το ένα πόδι στους ημιτελικούς του FA Cup.

Αναλυτικά η κλήρωση:

Σέφιλντ Γουένσντεϊ ή, Σουόνσι – Ροσντέιλ ή, Τότεναμ (παίζουν αύριο 18/02)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπράιτον
Λέστερ – Τσέλσι
Γουίγκαν ή, Μάντσεστερ Σίτι (19/02) – Σαουθάμπτον

Οι αγώνες είναι προγραμματισμένοι να διεξαχθούν από τις 16 έως τις 19 Μαρτίου.

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Στέψη ή επιστροφή στον Ρέντη;

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρώνται στο Μετς σήμερα Τετάρτη (24/4, 17:30) για τον τέταρτο τελικό της Volley League γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται 2-1