Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Επιστροφή στις νίκες για την Ίντερ, «5άρα» η Ρόμα

Η Ίντερ επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο και πλέον μήνες νικώντας, έστω και δύσκολα, με 2-1 την Μπολόνια στο «Μεάτσα» και προσπέρασε τη Λάτσιο, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. την τέταρτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος ανέβηκε η Ρόμα, που επικράτησε στο «Ολίμπικο» 5-2 της ουραγού Μπενεβέντο, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η αγωνιστική.

Η Ίντερ επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο και πλέον μήνες νικώντας, έστω και δύσκολα, με 2-1 την Μπολόνια στο «Μεάτσα» και προσπέρασε τη Λάτσιο, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Βασίλης Τοροσίδης ήταν στον πάγκο των «ροσομπλού» και χρησιμοποιήθηκε από τον Ρομπέρτο Ντοναντόνι ως αλλαγή του Πόλι, στο 72ο λεπτό. Σε τροχιά Ευρώπης παραμένει και η Σαμπντόρια, νικήτρια της Βερόνα στο «Μαράσι» με 2-0, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε η Τορίνο στο «Ολίμπικο» της Ουντινέζε και βελτίωσε τη θέση της στην κατάταξη του καμπιονάτο.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν βασικός και έπαιξε 62 λεπτά με την Κάλιαρι, η οποία απέσπασε 0-0 στην έδρα της Σασουόλο.

Στην τέταρτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος ανέβηκε η Ρόμα, που επικράτησε στο «Ολίμπικο» 5-2 της ουραγού Μπενεβέντο, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η αγωνιστική. Αν και βρέθηκαν αρχικά να χάνουν από γκολ του Γκιγιέρμε (η μπάλα βρήκε στον Κώστα Μανωλά και άλλαξε πορεία), οι «τζιαλορόσι» ισοφάρισαν με κεφαλιά του Φάζιο και στο β΄ μέρος ολοκλήρωσαν την ανατροπή, με πρωταγωνιστή τον Τσενγκίζ Ουντέρ.

Ο νεαρός Τούρκος έβγαλε τη σέντρα για την κεφαλιά του Τζέκο, που έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, και στη συνέχεια πέτυχε δύο γκολ (το δεύτερο εκ των οποίων με εξαιρετικό σουτ), «σφραγίζοντας» τη νίκη της ομάδας του.