Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Οδοστρωτήρας η Γιουβέντους αλλά η Νάπολι έμεινε στην κορυφή

Η Γιουβέντους ισοπέδωσε τη Σασουόλο με 7-0 στο πλαίσιο της 23η αγωνιστική του Campionato αλλά η Νάπολι παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας αφού επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Μπενεβέντο. Με το γκολ του Τσενγκίς μόλις στο 1ο λεπτό η Ρόμα πήρε τη σημαντική νίκη στην έδρα της Βερόναμε τον Κώστα Μανωλά να είναι στην ενδεκάδα των «τζιαλορόσι».

Η Γιουβέντους ισοπέδωσε τη Σασουόλο με 7-0 στο πλαίσιο της 23η
αγωνιστική του Campionato αλλά η Νάπολι παρέμεινε στην κορυφή της
βαθμολογίας αφού επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Μπενεβέντο.

Με το γκολ
του Τσενγκίς μόλις στο 1ο λεπτό η Ρόμα πήρε τη σημαντική νίκη
στην έδρα της Βερόναμε τον Κώστα
Μανωλά να είναι στην ενδεκάδα των «τζιαλορόσι».

Η αποβολή του Καλάμπρια στο 69΄ δεν επέτρεψε στη Μίλαν να πανηγυρίσει το τέταρτο σερί «τρίποντο». Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έμεινε για 5ο συνεχόμενο ματς αήττητη (3 νίκες, 2 ισοπαλίες), αυτή την φορά με το 1-1 που απέσπασε στο «Dacia Arena» από την Ουντινέζε. Το αήττητο σερί των «ροσονέρι» στο πρωτάθλημα ξεκίνησε μετά το 0-2 από την Αταλάντα στο «Σαν Σίρο», στις 23 Δεκεμβρίου 2017 και κρατεί μέχρι σήμερα (4/02).

Μεγάλη βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε και η Κάλιαρι επί της ΣΠΑΛ (2-0), με τον Μπάμπη Λυκογιάννη να μένει στον πάγκο των γηπεδούχων. Στο ματς που άνοιξε την «αυλαία» του σημερινού «κυρίως πιάτου» της 23ης ημέρας, η Ρόμα επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 επί της Βερόνα. Σε όλο το 90λεπτο στην ενδεκάδα των «τζαλορόσι» ήταν ο Κώστας Μανωλάς.