Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ισόπαλες Λίβερπουλ και Τότεναμ, φωνάζουν δικαίως οι «κόκκινοι»

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, Λίβερπουλ και Τότεναμ έμειναν στο 2-2 για την 26η αγωνιστική της Premier League. Το ντέρμπι στο «Άνφιλντ» είχε τρομερό σασπένς έως το τελευταίο λεπτό. Ο Σαλάχ μόλις στο 3' άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κλοπ κι ενώ η Λίβερπουλ έδειχνε ότι ελέγχει πλήρως το ρυθμό του αγώνα, τα πάντα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με δύο αποφάσεις που σηκώνουν έντονη συζήτηση.

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, Λίβερπουλ και Τότεναμ έμειναν στο 2-2 για την 26η αγωνιστική της Premier League. Το ντέρμπι στο «Άνφιλντ» είχε τρομερό σασπένς έως το τελευταίο λεπτό. Ο Σαλάχ μόλις στο 3′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κλοπ κι ενώ η Λίβερπουλ έδειχνε ότι ελέγχει πλήρως το ρυθμό του αγώνα, τα πάντα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με δύο αποφάσεις που σηκώνουν έντονη συζήτηση.

Στο 80′, ένα λεπτό μετά την είσοδό του, ο Βανιγιάμα με απίθανο βολέ εκτός περιοχής έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι «Πετεινοί» στο 85′ θα μπορούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά ο Χάρι Κέιν αστόχησε από το σημείο του πέναλτι που ήταν αμφισβητούμενο.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαλάχ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά οι Τότεναμ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 90+5′ κέρδισε ξανά πέναλτι, το οποίο ήταν και πάλι αμφισβητούμενο, την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Χάρι Κέιν, ο οποίος αυτή τη φορά δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Με το βαθμό αυτό η Λίβερπουλ βρίσκεται προσωρινά μόνη τρίτη, ενώ η Τότεναμ που διατήρησε το αήττητό για 8ο διαδοχικό παιχνίδι, είναι πέμπτη με δύο βαθμούς λιγότερους.