Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Έ«Χ»ασε ευκαιρία το Ανόβερο, «τριάρα» η Λεβερκούζεν

«Στραβοπάτησε» το Ανόβερο στην έδρα του που έφερε «λευκή» ισοπαλία με την ουραγό της βαθμολογίας, Κολωνία, και έχασε έτσι την ευκαιρία να «πιάσει» την Χοφενχάιμ στην δεύτερη θέση. Η Λεβερκούζεν επικράτησε εύκολα εντός έδρας με 3-0 του Αμβούργου στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

«Στραβοπάτησε» το Ανόβερο στην έδρα του που έφερε «λευκή» ισοπαλία με την ουραγό της βαθμολογίας, Κολωνία, και έχασε έτσι την ευκαιρία να «πιάσει» την Χοφενχάιμ στην δεύτερη θέση.

Η Λεβερκούζεν επικράτησε εύκολα εντός έδρας με 3-0 του Αμβούργου στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Βόλαντ (20΄) και τρία λεπτά αργότερα ο Αλάνιο (23΄) έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Βόλαντ στο 83΄.

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ξεκίνησε στο βασικό σχήμα του Αμβούργου και αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ αντίθετα ο Παναγιώτης Ρέτσος δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου από τον προπονητή της Λεβερκούζεν.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής:

Μπάγερν Μονάχου-Βόλφσμπουργκ 2-2
(33΄πεν. Λεβαντόφσκι, 42΄ Ρόμπεν – 56΄ Αρνολντ, 83΄ Ντιντάβι)

Λειψία-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-1
(21΄ Ογκουστίν ,67΄ Βέρνερ – 77΄ Ρέμπιτς)

Ντόρτμουντ-Γκλάντμπαχ 6-1
(28΄,38΄ Φίλιπ, 45΄,49΄,63΄ Ομπαμεγιάνγκ, 79΄ Βάιγκλ – 66΄ Στιντλ)

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).