Τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και 10-0 συνολική συγκομιδή τερμάτων… Εκκίνηση που ούτε ο ίδιος ο Ζοζέ Μουρίνιο δεν είχε φανταστεί για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ξεπέρασε και το εμπόδιο της Λέστερ, επικρατώντας 2-0 στο «Ολντ Τράφορντ».

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας με 2-1 της Μπόρνμουθ σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Premier League. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 13΄ με ένα καταπληκτικό τέρμα του Ντάνιελς με σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα αντέδρασε γρήγορα και στο 21΄ με γκολ του Χεσούς έφερε τον αγώνα στα ίσια.

Και ενώ φαινόταν πως η Σίτι θα φέρει δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία στο πρώταθλημα ο Ραχίμ Στέρλινγκ με γκολ στις καθυστερήσεις της αναμετρήσης (90΄+7΄) χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Ο σκόρερ του χρυσού τέρματος στην συνέχεια αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Πρώτη νίκη για τη Νιουκάστλ στη φετινή Premier League. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ επικράτησε 3-0 της Γουέστ Χαμ η οποία εξακολουθεί να απογοητεύει παρά τη σημαντική μεταγραφική της ενίσχυση, έχοντας τρεις διαδοχικές ήττες. Αήττητη παραμένει η νεοφώτιστη Χάντερσφιλντ, που παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στη Σαουθάμπτον.

Τα αποτελέσματα κι οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής:

Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2
(13΄ Ντάνιελς – 21΄ Χεσούς, 90+7΄ Στέρλινγκ)

ΙΣΠΑΝΙΑ
Η Μπαρτσελόνα, αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας την Αλαβές με 2-0 σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Ο Μέσι στο 39΄ έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην «Μπάρτσα» αφού δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο πέναλτι που κέρδισε ο Πικέ. Ο Αργεντινός σούπερσταρ όμως πήρε εκδίκηση στο δεύτερο ημίχρονο όπου με δύο προσωπικά τέρματα (55΄, 66΄) χάρισε τους τρεις πόντους στην ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Αναλυτικά η σύνθεση της Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Αλέις Βιδάλ (57΄ Αλκάθερ), Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Σέρζι Ρομπέρτο, Ινιέστα (88΄ Παουλίνιο), Ντεουλοφέου (71΄ Σουάρες), Μέσι.

Τους πρώτους τρεις βαθμούς της στην νέα πριμέρα ντιβιζιόν, κατέκτησε η Μπέτις, καθώς για την 2η αγωνιστική, επικράτησε με 2-1 της Θέλτα. Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Λιμόνες (31`) και Ζου (77`), ενώ η ομάδα του Βίγκο, προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Γκόμεζ.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ 3-0
(25΄ Γουίλιαν Χοσέ, 34΄ Πριέτο, 45΄ Χουάνμι)

Μπέτις-Θέλτα 2-1
(31` Λιμόνες, 77` Ζου – 9` Γκόμεζ)

Αλαβές-Μπαρτσελόνα 0-2
(55΄, 66΄ Μέσι)

Λεβάντε-Λα Κορούνια 2-2
(35΄ Μπαρντί, 83΄πεν. Λόπεθ – 5΄ Καρτάμπια, 31΄ Σίντνεϊ)

ΙΤΑΛΙΑ
Μέσα στα πρώτα 500 δευτερόλεπτα αγώνα, η Γιουβέντους βρέθηκε πίσω 2-0 στο σκορ εναντίον της Τζένοα στο «Λουϊτζι Φεράρις». Η πρωταθλήτρια Ιταλίας και αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League αντέδρασε, ισοφάρισε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάουλο Ντιμπάλα (14΄,45+4΄πεν.) στο ημίχρονο και στη συνέχεια πήρε τη νίκη 4-2 με τον εκπληκτικό Ουρουγουανό να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Ετσι, η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες της Serie A. Η σύνθεση της Γιούβε: Μπουφόν, Λιχστάινερ (74΄ Μπαρτσάλι), Κιελίνι, Αλεξ Σάντρο, Ρουγκανι, Κεντίρα (58΄ Ματουϊντί), Πιάνιτς (81΄ Μπετανκούρ), Κουαντράδο, Ιγκουαϊν, Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα

Στο μεταξύ στο Μπενεβέντο και στον αγώνα της Μπολόνια εναντίον της νεοφώτιστης ομάδας, ο Βασίλης Τοροσίδης τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί και το ενδιαφέρον είναι πολύ μεγάλο, ενόψει των αναμετρήσεων της εθνικής με την Εσθονία και το Βέλγιο.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στη Serie A:

Μπενεβέντο-Μπολόνια 1-1
(90+7΄ Λουτσόνι – 55΄ Ντόνσα)

Τζένοα-Γιουβέντους 2-4
(1΄αυτ. Πιάνιτς, 7΄πεν. Γκαλαμπίνοφ – 14΄,45΄+4πεν., 90+2΄ Ντιμπάλα, 62΄ Κουαντράδο)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Το 2 στα 2 έκανε η Μπάγερν Μονάχου στο γερμανικό πρωτάθλημα αφού κατάφερε να φύγει με το 2-0 από την έδρα της Βέρντερ χάρις στα τέρματα του Λεβαντόφκσι. Ο Πολωνός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 72΄ για τους Βαυαρούς και τρία λεπτά αργότερα (75΄) έκανε το 2-0 σφραγίζοντας έτσι την νίκη της ομάδας του.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη και για την Βόλφσπουργκ που επικράτησε 1-0 της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με το γκολ του Ντινταβί (22΄). Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Στουγκάρδη που νίκησε εντός έδρας την Μάϊντς 1-0 με σκόρερ τον Μπαντστούμπερ (53΄).

Η Ντόρτμουντ έκανε το «3 στα 3» στη Μπουντεσλίγκα με το 2-0 επί της Χέρτα, όμως η δυσάρεστη είδηση που αφορά τους Ελληνες φιλάθλους είναι ο τραυματισμός του αρχηγού της.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αντικαταστάθηκε στο 40΄ και η αγωνία είναι πολύ μεγάλη όσον αφορά τη συμμετοχή του στο ματς της εθνικής με το Βέλγιο, στις 3 Σεπτεμβρίου στο «Καραϊσκάκη». Ο «Πάπα» είναι τιμωρημένος για το ματς που προηγείται χρονικά, εναντίον της Εσθονίας την Πέμπη (31/8).

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Κολονία-Αμβούργο 1-3
(90΄+7 Σόρενσεν – 28΄ Χαν, 34΄ Γουντ, 90΄+11 Χόλντμπι)

Λεβερκούζεν-Χοφενχάιμ 2-2
(32΄ πεν. Βέντελ, 49΄ Μπελαραμπί – 47΄ Κράμαριτς, 70΄ Ουτχ)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ 0-1
(22΄ Ντινταβί)

Αουγκσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-2
(1΄ Φινμπόγκασον, 89΄ Κόρντομπα – 7΄ Ζακάρια, 30΄ Βεντ)

ΓΑΛΛΙΑ

Με δύο πέναλτι του Τζίμι Ντουρμάζ, η Τουλούζ νίκησε 3-2 τη Ρεν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ligue 1.