Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
«Τεσσάρα» της «Μπάρτσα», νίκη η Ατλέτικο

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εύκολα με 4-1 της Βιγιαρεάλ στο «Καμπ Νου» σε αναμέτρηση για την 36η αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Για ακόμα μια φορά η τριπλέτα Μέσι, Σουάρες και Νεϊμάρ ήταν αυτή που «καθάρισε» για την Μπάρτσα. Σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης της βαθμολογίας, η οποία δίνει το «εισιτήριο» για τους ομίλους του νέου Champions League, απέκτησε η Ατλέτικο Μαδρίτης που νίκησε 1-0 την Εϊμπάρ στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εύκολα με 4-1 της Βιγιαρεάλ στο «Καμπ Νου» σε αναμέτρηση για την 36η αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Για ακόμα μια φορά η τριπλέτα Μέσι, Σουάρες και Νεϊμάρ ήταν αυτή που «καθάρισε» για την Μπάρτσα.

Το σκορ άνοιξε ο Νεϊμάρ στο 21΄αλλα ο Μπακάμπου στο 32΄ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Μέσι έβαλε και πάλι μπροστά τους «Μπλαουγκράνα». Στο 69΄ ο Σουάρες έκανε το 3-1 ,ενώ ο Μέσι με πέναλτι στο 82΄ εγραψε το τελικό 4-1.

Σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης της βαθμολογίας, η οποία δίνει το «εισιτήριο» για τους ομίλους του νέου Champions League, απέκτησε η Ατλέτικο Μαδρίτης που νίκησε 1-0 την Εϊμπάρ.

Οι «ροχιμπλάνκος» εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τη βαθμολογική απώλεια της Σεβίλης και, σε συνδυασμό με το «τρίποντο» που πήραν , αύξησαν στους πέντε βαθμούς το προβάδισμά τους έναντι της ομάδας από την Ανδαλουσία, ενώ οι δύο ομάδες έχουν να δώσουν ακόμη δύο αγώνες έως το τέλος του πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Μαδριλένοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκοντίν στις καθυστερήσεις (90+1΄).