Τέσσερις παρατάσεις χρειάστηκε το ματς-θρίλερ στην Ατλάντα, που είχε διάρκεια 68 λεπτά, προκειμένου οι Χοκς να νικήσουν με 142-139 τους Νικς, που έπαιξαν χωρίς τον Ντέρικ Ρόουζ. Ο Καρμέλο Άντονι με λέι απ 2,6’’ ισοφάρισε πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας (104-104), ενώ έκανε το ίδιο με σουτ 6,9’’ για τη λήξη της πρώτης παράτασης (113-113), κρατώντας όρθιους τους Νικς, που επίσης ισοφάρισαν με τρίποντο του Κόρτνεϊ Λι στα 1,5’’ στη δεύτερη παράταση (123-123).

Στην τρίτη παράταση ο Ντένις Σρέντερ ήταν ο πρωταγωνιστής των Χοκς, ισοφαρίζοντας στα 3’’ (130-130). Τα δεδομένα της νίκης διαμόρφωσε ο Κόρτνεϊ Λι, με τρίποντο 2’’, πριν τη λήξη της τέταρτης και τελευταίας παράτασης.

Ο Πολ Μίλσαπ με 37 πόντους (19 ριμπάουντ και 7 ασίστ) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Χοκς, ο Καρμέλο Άντονι είχε 45 για την ομάδα της Νέας Υόρκης.

Μπορεί ο Ράσελ Ουέστμπρουκ να έκανε το 24ο φετινό τριπλ-νταμπλ, με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, αλλά οι Καβαλίερς ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν με 107-91 απέναντι στους Θάντερ.

Πρωταγωνιστές για τους πρωταθλητές ο Λεμπρόν Τζέιμς με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Κάιρι Ίρβινγκ που είχε 29 πόντους και 10 ασίστ. Μεγάλη νίκη με 105-101 πέτυχαν οι Μάβερικς στο Σαν Αντόνιο κόντρα στους Σπερς. Ο Σεθ Κάρι σημείωσε 24 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Λέοναρντ με 24 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Σπερς.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ατλάντα-Νέα Υόρκη 142-139 (παράταση)
Κλίβελαντ-Οκλαχόμα 107-91
Ιντιάνα-Χιούστον 120-101

Νέα Ορλεάνη-Ουάσινγκτον 94-107
Τορόντο-Ορλάντο 113-114
Σικάγο-Φιλαδέλφεια 121-108
Σαν Αντόνιο-Ντάλας 101-105
Πόρτλαντ-Γκόλντεν Στέιτ 111-113