Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
«Περίπατο» η Λειψία, διπλό η Ντόρτμουντ, νίκη στο 90' για Σάλκε

«Περίπατο» η Λειψία, διπλό η Ντόρτμουντ, νίκη στο 90′ για Σάλκε

Η αποβολή του Χράντετσκι στο 3΄ έδωσε την ευκαιρία στη Λειψία να πάρει την άνετη νίκη με 3-0 επί της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης. Οι γηπεδούχοι σκόραρταν αμέσως μετά την αποβολή, πέτυχαν άλλο ένα τέρμα στις καθυστερήσεις και στο ξεκίνημα της επανάληψης με αυτογκόλ «σφράγισαν» το «τρίποντο» και παρέμειναν στο «κυνήγι» της Μπάγερν Μονάχου.

Σπουδαίο «διπλό» πήρε η Χοφενχάιμ εκτός έδρας από την Αουγκσμπουργκ σε αγώνα για την 17η ημέρα του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος της Γερμανίας, με το οποίο διατηρήθηκε στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης.

Στον αγώνα που έληξε 0-2, πήρε μέρος και ο Κώστας Σταφυλίδης που δέχθηκε μία κίτρινη κάρτα για τους γηπεδούχους στο 10ο λεπτό.

Μεγάλη νίκη είχαμε και για την Ντόρτμουντ που επικράτησε 2-1 στη Βρέμη της Βέρντερ (ο Παπασταθόπουλος έπαιξε σε όλο τον αγώνα), ενώ το Αμβούργο έχασε 1-0 από την Βόλφσμπουγκ με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να κάνει το ντεμπούτο του με τους ηττημένους.

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League, Σάλκε, κατάφερε δύσκολα να κάμψει την αντίσταση της Ινγκολστατ. Οι «Royal Blue» λυτρώθηκαν με γκολ του Μπουργκστάλερ στο 90′, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως αυτό ήταν το πρώτο «τρίποντο» της Σάλκε, μετά τον Νοέμβριο και το 3-1 επί της Ντάρμσταντ!

Η ενδεκάδα της Σάλκε: Φέρμαν, Κολάσινατς, Γκάις (Μπουργκστάλερ), Χέβεντες, Μάϊερ (Αβιντιγιάι), Γκορέτσκα, Τσούπο Μοτίνγκ, Αόγκο (Κονοπλιάνκα)τ, Σεπφ, Νάλντο και Νάστασιτς.

Λειψία-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 3-0
(6΄ Κόμπερ, 45΄+4 Βέρνερ, 67΄αυτ. Βαγέχο)

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Στρέφεται στη Δικαιοσύνη η Μπαρτσελόνα για το γκολ-φάντασμα κόντρα στη Ρεάλ (vid)

Αποφασισμένη να το φτάσει στα άκρα η Μπαρτσελόνα για το γκολ του Λαμίν Γιαμάλ που δεν μέτρησε ποτέ αν και είναι φανερό πως η μπάλα πέρασε την γραμμή.