Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Το «10x10» πέτυχε η Τσέλσι, ο Ζλάταν έσωσε τη Γιουνάιτεντ

Το «10×10» πέτυχε η Τσέλσι, ο Ζλάταν έσωσε τη Γιουνάιτεντ

Δέκα συνεχόμενες νίκες έχει πλέον η Τσέλσι που επικράτησε 1-0 της ουραγού Σάντερλαντ στο «Stadium of Light» και ξέφυγε με έξι βαθμούς, στην κατάταξη της Premier League. Ο Σεσκ Φάμπρεγας πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 40ο λεπτό για τους «μπλε» που πλέον κυνηγούν το ιστορικό ρεκόρ της Αρσεναλ με 14 σερί νίκες από το 2008. Στη δεύτερη θέση η Λίβερπουλ (εύκολα 3-0 τη Μίντλεσμπρο εκτός) συγκατοικεί πλέον με την Αρσεναλ. Οσο για τη Μάντσεστερ Γιουναίτεντ, ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς με υπέροχο γκολ στο 88΄ έγραψε το 1-2 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας.

Δέκα συνεχόμενες νίκες έχει πλέον η Τσέλσι που επικράτησε 1-0 της ουραγού Σάντερλαντ στο «Stadium of Light» και ξέφυγε με έξι βαθμούς, στην κατάταξη της Premier League. Ο Σεσκ Φάμπρεγας πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 40ο λεπτό για τους «μπλε» που πλέον κυνηγούν το ιστορικό ρεκόρ της Αρσεναλ με 14 σερί νίκες από το 2008.

Στη δεύτερη θέση η Λίβερπουλ (εύκολα 3-0 τη Μίντλεσμπρο εκτός) συγκατοικεί πλέον με την Αρσεναλ, ενώ ακολουθούν Μάντσεστερ Σίτι (2-0 τη Γουότφορντ) και Τότεναμ (3-0 τη Χαλ).

Οσο για τη Μάντσεστερ Γιουναίτεντ, ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς με υπέροχο γκολ στο 88΄ έγραψε το 1-2 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας. Παρα τη «λύτρωση», με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται η αντίδραση του Ζοζέ Μουρίνιο αφού είχε προηγηθεί διαιτητικό… όργιο εις βάρος της ομάδας του. Αμέσως μετά το γκολ της ισοφάρισης των γηπεδούχων δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι σε χέρι του Λέντλι (68΄) και ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Μάτα (70΄).

Σε άλλα ματς, η Στόουκ κράτησε ηρωικά το 0-0 εναντίον της Σαουθάμπτον παρότι έπαιζε με 10 από το 24΄ λόγω αποβολής του Αρναούτοβιτς με απευθείας κόκκινη, ενώ ο Σάλομον Ρόντον «καθάρισε» με χατ-τρικ γιατη Γουέστ Μπρομ στο 3-1 επί της Σουόνσι.