Ξέσπασμα Αργεντινής και Μέσι επί της Κολομβίας

Επιτέλους νίκη για την Αργεντινή στα προκριματικά του Μουντιάλ. Η παρέα του Μέσι επικράτησε 3-0 της Κολομβίας και ανέβηκε στην 5η θέση, που δεν δίνει απ' ευθείας πρόκριση αλλά συμμετοχή στα μπαράζ.

Ενα εξαιρετικής εκτέλεσης φάουλ, πιστοποίηση της κλάσης του Λιονέλ Μέσι, άνοιξε τον δρόμο για την επιστροφή της Αργεντινής στις επιτυχίες. Η ομάδα του Μπάουσα πανηγύρισε μία ηχηρή νίκη (3-0) επί της Κολομβίας, περνώντας ξανά στο προσκήνιο. Η επιτυχία αυτή που έφερε την Αργεντινή στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς, πίσω από Εκουαδόρ και Χιλή, θέση που εξασφαλίζει συμμετοχή στα πλέι-οφ με την Ωκεανία, έφτασε μετά από δύο διαδοχικές ήττες.

Η Χιλή με πρωταγωνιστή τον Αλέξις Σάντσες ξεπέρασε (3-1) την Ουρουγουάη, ενώ το Εκουαδόρ επικράτησε απέναντι στην Βενεζουέλα (3-0). Αργότερα, σήμερα τα ξημερώματα η Βραζιλία κέρδισε (0-2) το Περού στη Λίμα απολαμβάνοντας την κορυφή με 27 βαθμούς, αποσμασμένη τέσσερα βήματα από την δέυτερη Ουρουγουάη, ενώ έκτη υποχώρησε η Κολομβία.

Οι Βραζιλιάνοι έφτασαν στην επιτυχία με δύο γκολ που σημείωσαν στο δεύτερο ημίχρονο ο εξαιρετικός Γκαμπριέλ Ζέσους (58) και ο Ρενάτο Αουγκούστο (78), πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στην εξασφάλιση της πρόκρισης. Οπως είναι γνωστό οι πρώτες τέσσερις ομάδες περνάνε αυτόματα στο Μουντιάλ της Ρωσίας.

Η Αργεντινή πήρε προβάδισμα μόλις στο ένατο λεπτό, όταν ο Λιονέλ Μέσι με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πάνω από το τείχος, στέλντοντάς την στην αριστερή γωνία του Νταβίντ Οσπίνα, σημειώνοντας το 57ο γκολ του με την Αργεντινή. Οι Κολομβαινοί απείλησαν χωρίς επιτυχία με τον Φαλκάο, πριν ο Πράτο (23) και τελικά ο Ντι Μαρία (84), που σταμάτησε μία ξηρασία στο γκολ που διαρκούσε οκτώ αγώνες, διαμορφώσουν τις τελικές αποστάσεις στο σκορ.

«Είναι δύσκολο να αναλύσουμε τον αγώνα, όταν υπάρχουν αυτά τα γκολ και περισσότερο όταν μία ομάδα έχει έναν παίκτη όπως ο Μέσι,» δήλωσε ο προπονητής της Κολομβαίας, Αργεντινός, Χοσέ Πέκερμαν.«Με το δεύτερο γκολ, ο αγώνας έγινε πρακτικά αδύνατος για εμάς. Ο Μέσι ο έκανε τη διαφορά».

Στο Σαντιάγο, ο Σάντσες σημείωσε δύο γκολ (60, 76) στην επανάληψη, χαρίζοντας τη νίκη (3-1) στην Χιλή, απέναντι σε μία Ουρουγουάη, που είχε πορηγηθεί (17) με τον Καβάνι. Ο Βάργκας ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για τους Χιλιανούς. Ο Καλούντιο Μπράβο απόκρουσε πέναλτι του Σουάρες στο 89.

Τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, σημείωσε το Εκουαδόρ, επικρατώντας στο Κίτο της Βενεζουέλας, με τους Μίνας(51), Μπολάνος (83)και Βαλέντσια (86). Η Βολιβία, που είδε τον Γκαμπριέλ Βαλβέρδε να αποβάλεται μετά από μία ώρα αγώνα, νίκησε (1-0) την Παραγουάη στη Λα Παζ, χάρη σε ένα αυτογκόλ του Γκουστάβο Γκόμεζ. Ηταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για την Παραγουάη, που βρίσκεται έβδομη με 15 βαθμούς.

Στις συναντήσεις της 12ης αγωνιστικής, στην προκριματική φάση της Νότιας Αμερικής για το Μουντιάλ 2018 στη Ρωσία, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Βολιβία-Παραγουάη 1-0 ( 78 Γκουστλάβο Γκόμες)

Εκουαδόρ -Βενεζουέλα 3-0 (51 Μίνας, 83 Μπολάνος, 86 Βαλέντσια)

Χιλη-Ουρουγουάη 3-1 (45+ Βάργκας,60,76 Σάντσες-17 Καβάνι)

Αργεντινή-Κολομβία 3-0 (9 Μέσι,23 Πράτο,84 Ντι Μαρία)

Περού-Βραζιλία 0-2 (58 Γκαμπριέλ Ζέσους, 78 Ρενάτο Αουγκούστο)