Νέα γκέλα της ΑΕΚ που... κέρασε βαθμό στον Ατρόμητο

Νέα γκέλα της ΑΕΚ που… κέρασε βαθμό στον Ατρόμητο

Μέσα σε τέσσσερα λεπτά η ΑΕΚ απώλεσε προβάδισμα δύο τερμάτων εναντίον του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ, έμεινε για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη (2-2) και ουσιαστικά βγήκε εκτός διεκδίκησης του τίτλου. Ο Μάνταλος στο 3΄ και ο Πατίτο στο 60΄ έφεραν την Ενωση με 2-0 μπροστά στο σκορ, αλλά ο Λε Ταλέκ στο 71΄ και ο Ούμπιδες στο 74΄ δεν επέτρεψαν στο νέο της προπονητή, Ζοζέ Μοράις, να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη του.

Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς, όταν ο Ούμπιδες δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά, ο Μάνταλος πήρε τη μπάλα και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Για περίπου μισή ώρα η ΑΕΚ ξεδίπλωσε στον αγωνιστικό χώρο τα αποτελέσματα της δουλειάς του Ζοζέ Μοράις, πραγματοποιώντας την πιο «μεστή» φετινή της εμφάνιση σε δημιουργικό επίπεδο.

Ομως στη συνέχεια ο Ατρόμητος πήρε μέτρα στο γήπεδο, ισορρόπησε το ματς και απείλησε άμεσα με τον Βασιλείου στο 45΄ ο οποίος (αν και έφυγε από θέση οφσάιντ) βρέθηκε απέναντι από τον Ανέστη αλλά προσπάθησε να σκοράρει μόνος, αντί να πασάρει δίπλα στον εντελώς αμαρκάριστο, Στόιτσεφ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η εικόνα ήταν παρόμοια με τον Ατρόμητο να έχει την κατοχή της μπάλας. Ενα εκπληκτικό γκολ του Πατίτο στο 60΄ έφερε την ΑΕΚ «αγκαλιά» με τη νίκη. Με «οβίδα» έξω από την περιοχή, ο Αργεντινός έγραψε το 2-0. Ομως το ματς δεν είχε τελειώσει ακόμα. Στο 71΄ ο Γκάλο αδράνησε, ο Λε Ταλέκ βρήκε χώρο για σουτ μέσα στην περιοχή και μείωσε 2-1 ξαναβάζοντας στο ματς την ομάδα του Γιώργου Κορακάκη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ούμπιδες «γέμισε» προς το τέρμα της ΑΕΚ και μία εντελώς ακίνδυνη φάση εξελίχθηκε σε… γκολ, αφού ο Ανέστης στην προσπάθειά του να απομακρύνει την έσπρωξε στα δίχτυα! Απίστευτο λάθος σ΄ένα ματς που «στράβωσε» από το πουθενά για την ΑΕΚ, η οποία ήταν βελτιωμένη μετά την είσοδο του Βάργκας (63΄) στο ματς.

Η αντίδραση του Μοράις ήταν -επιεικώς- σπασμωδική ρίζοντας αμέσως στο ματς τον Πέκχαρτ στη θέση του Χριστοδουλόπουλου. Στο 80΄ ο Αλμέιδα έχασε απίστευτη ευκαιρία όταν σούταρε μόνος του από το σημείο του πέναλτι μετά από ασίστ του Βάργκας, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Γκορμπούνοφ. Στο 83΄ ο Ανέστης εξιλεώθηκε για το λάθος του πραγματοποιώντας φοβερή απόκρουση σε τετ-α-τετ με τον Λημνιό και τουλάχιστον γλύτωσε την ΑΕΚ από μια ταπεινωτική ήττα. Οχι όμως και από τις αποδοκιμασίες που ακούστηκαν στο ΟΑΚΑ με το σφύριγμα της λήξης…

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας)

Κίτρινες: Μάνταλος

ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις):
Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Γιόχανσον, Μάνταλος, Ροντρίγκες (63΄ Βάργκας), Χριστοδουλόπουλος (78΄ Πέκχαρτ), Αραβίδης, Αλμέιδα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης):
Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κεϊτά (46΄ Ζησόπουλος), Ουμπίδες, Μπάγκα, Στόιτσεφ (56΄ Λημνιός), Βασιλείου (68΄ Μπρίτο), Λε Ταλέκ.

«Τελικός» για Παρτιζάν και Ολυμπιακό στο Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός φιλοξενείται απόψε (28/3, 21:30) στο Βελιγράδι από την Παρτιζάν για την 32η αγωνιστική της Euroleague.