Πρώτο βήμα για πρόκριση στους ομίλους ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στη νεανική και ενθουσιώδη Μλάντοστ Καστέλα, πήρε όμως τη νίκη με 3-2 στην Κροατία και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League, έχοντας τη ρεβάνς στην Πυλαία την Κυριακή 6 Νοεμβρίου (18:00).

Τα σετ (πρώτη η γηπεδούχος ομάδα): 20-25, 25-19, 24-26, 31-29, 12-15.

Ο αγώνας διήρκεσε 145 λεπτά και ήταν εξαιρετικός στη διακύμανσή του. Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη που ήθελε, απόντων των τραυματιών Γκόμες, Ανδρεάδη και του ανέτοιμου Ντάντε και είναι το φαβορί για την πρόκριση στη β΄ προκριματική φάση της διοργάνωσης, όπου περιμένει η Σκρα Μπελχάτοφ.

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε δύο φορές (1-0, 2-1) αλλά ισοφαρίστηκε άλλες τόσες και πήρε το πέμπτο σετ με πρωταγωνιστή τον Σαφράνοβιτς, που κέρδισε 22 πόντους. Για να προκριθεί η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-2 η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό σετ».

ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΚΑΣΤΕΛΑ (Ράντσιτς): Γκιλιάνοβιτς 17 (11/33 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ – 46% άριστες), Ντίρλιτς 20 (15/47 επ, 5 μπλοκ), Κορσίνι 9 (5/18 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κόσιτς 12 (10/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πολτσόπεκ 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Λιάφτοφ 15 (13/39 επ, 2 άσσοι, 64% υπ – 36% άριστες) / Πέρφαν (λ, 68% υπ – 44% άριστες), Βίσιτς, Τόμιτς, Γκλάουρντιτς

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 5 (2/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σακόγλου 13 (11/44 επ, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 15 (15/41 επ, 69% υπ – 44% άριστες), Σμαραγδής 11 (8/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (8/12 επ), Σαφράνοβιτς 22 (17/38 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ – 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 55% υπ – 30% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Παντακίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 1 (1/5 επ)

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.