Η Μπέτις μετά από ένα δραματικό αγώνα κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της Βαλένθια με 3-2 σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ρούμπεν Κάστρο στο 38΄ και στο 54΄ ο Χοακίν έκανε το 2-0.

Η Βαλένθια, που από το 51΄ αγωνιζόταν με 10 λόγω αποβολής του Πέρεθ με 2η κίτρινη, κατάφερε μέσα σε τρία λεπτά να φέρει το ματς στα ίσια. Αρχικά με το τέρμα του Ροντρίγκο στο 75΄ και στην συνέχεια στο 78΄ με τον Γκαράι.

Εκεί που όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα τελείωνε ισόπαλος, ο Ρούμπεν Κάστρο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 90΄ χάρισε την νίκη στην ομάδα του, αφήνοντας τις «νυχτερίδες» στο απόλυτο μηδέν.

«Εσπασε το ρόδι» η Αθλέτικ Μπιλμπάο, έστω κι αν χρειάστηκε να φτάσει η 3η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος για να πάρει τους πρώτους της βαθμούς.

Με γκολ του Ραούλ Γκαρσία στο 41΄, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε νίκησε στο «Ριαθόρ» 1-0 τη Λα Κορούνια και… ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της κατάταξης. Εκεί παραμένει αντίθετα η Βαλένθια, που γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα 3-2 από τη Μπέτις και παραμένει χωρίς βαθμό.

Μέχρι σήμερα αποτελούσαν «ευχάριστη έκπληξη» στην Primera Division. Σπόρτινγκ Χιχόν και Λεγανιές ισοβαθμούσαν με 4 βαθμούς, όμως, πλέον, η πρώτη απεσπάσθη της «νεοφώτιστης» αντιπάλου της, καθώς επικράτησε με 2-1 στην μεταξύ τους αναμέτρηση.

Με αυτήν την νίκη, η ομάδα του Χιχόν «έπιασε» στην 2η θέση της κατάταξης την Σεβίλη.

Παλικαρίσια νίκη (2-1) πέτυχε η Εϊμπάρ στη Γρανάδα. Αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 32ο λεπτό, λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Ριέσγκο, η βασκική ομάδα κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, χάρη σε γκολ του Ενριχ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Tα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, έχουν ως εξής:

Σοσιεδάδ-Εσπανιόλ 1-1