Ιδανική πρεμιέρα για τον ΠΑΣ κερδίζοντας 3-0 τον Ατρόμητο

Καλύτερη πρεμιέρα στη φετινή Super League δεν θα μπορούσε να περιμένει ο ΠΑΣ Γιάννινα, που πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης νίκησε 3-0 τον Ατρόμητο στους «Ζωσιμάδες», με γκολ των Ακόστα (πέναλτι) στο 10ο και Κόντε στο 41ο και 57ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο, και ήταν η γηπεδούχος. Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη «σφυροκόπησαν» τους Περιστεριώτες από το πρώτο σφύριγμα του Βάτσιου, έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο 4΄ με τον Γκορμπούνοφ να «νικά» τον Κόντε και προηγήθηκαν στο 10΄ με το πέναλτι του Ακόστα, στο οποίο υπέπεσε ο Ζησόπουλος επί του μετέπειτα σκόρερ.

Στο 25΄ ο Κοζορώνης έχασε μεγάλη ευκαιρία πλασάροντας ελάχιστα άουτ, για να απειλήσει για πρώτη φορά ο Ατρόμητος στο 31΄, με την άστοχη κεφαλιά του Λε Ταλέκ, ενώ στο 34΄ ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το σουτ του Βασιλείου και στο 38΄ η «σκαστή» κεφαλιά του Μπάγκα δεν βρήκε στόχο για λίγο.

Εν τέλει, οι Ηπειρώτες πήγαν στα αποδυτήρια με σαφές προβάδισμα νίκης, καθώς στο 41ο λεπτό ο Κόντε πλάσαρε για το 2-0, από πάσα του Μαμπουλού.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ατρόμητος έψαξε για το γκολ που θα τον ξανάβαζε στο παιχνίδι και είχε τις καλές στιγμές του. Στο 47΄ πολύ δυνατό σουτ του Μπάγκα από μακρινή απόσταση απέκρουσε ο τερμαοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ στο 54΄ ο Ντιγκινί ουσιαστικά «καταδίκασε» την ομάδα του, αφού στην άστοχη έξοδο του Πασχαλάκη έστειλε την μπάλα άουτ σε άδεια εστία!

Μια χαμένη ευκαιρία που «πληρώθηκε» τρία λεπτά αργότερα, όταν ξανά ο Κόντε, και πάλι από πάσα του Μαμπουλού, «έγραψε» το 3-0 και «τελείωσε» οριστικά το παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
Πασχαλάκης, Γιάκος – Βασιλείου

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης):
Πασχαλάκης, Καρανίκας, Μπέριος, Ναδάλες (76΄ Κούτρης), Ακόστα, Σκόνδρας, Κοζορώνης, Τζημόπουλος, Μαμπουλού, Κόντε (71΄ Ζάιρο), Γιάκος (69΄ Δώνης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας):
Γκορμπούνοφ, Βιτόλο, Μπάγκα (63΄ Κοντοές), Ούμπιντες, Λε Ταλέκ, Τόνσο, Ζησόπουλος, Ντιγκινί (70΄ Παπαδόπουλος), Κιβρακίδης, Βασιλείου (55΄ Μπρίτο), Λαζαρίδης.

Πιτίνο: «Ο κόσμος του Παναθηναϊκού ήταν ο έκτος παίκτης»

Ο Ρικ Πιτίνο αποθέωσε τον Παναθηναϊκό για τη νίκη του απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.