Ο ΠΑΟΚ από την Τιφλίδα... στους ομίλους του Europa League

Ο ΠΑΟΚ από την Τιφλίδα… στους ομίλους του Europa League

Μεγάλη νίκη, που ισοδυναμεί με πρόκριση, σημείωσε στο «Ντίναμο Αρίνα» της Τιφλίδας, o ΠΑΟΚ, ο οποίος κέρδισε 3-0 της γηπεδούχου Ντιναμό και εξασφάλισε από σήμερα το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν απέφυγε λάθη στη μεσαία γραμμή, που έδωσαν το περιθώριο στους Γεωργιανούς να πλησιάσουν απειλητικά στην εστία του Γλύκου.

Το γκολ που σημείωσε με καρφωτή κεφαλιά ο Λέο Μάτος στο 20′ μετά από κόρνερ του Ροντρίγκες έδωσε σιγουριά στους φιλοξενούμενους.

Παρ’ όλα αυτα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο 17′ .Ο Ζιγκαούρι μπήκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε σε πόδι αμυντικού του ΠΑΟΚ και βγήκε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ ως το σημείο αυτό, προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του και τον βοήθησε σε αυτό το γκολ που ήρθε στο 20′. Από εκτέλεση κόρνερ του Γκάρι Ροντρίγκες ο Βραζιλιάνος αμυντικός με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και ανοίγει το σκορ για την ομάδα του.

Στην επανάληψη ο Ιβιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Κάνιας αντί του Χαρίση με στόχο να βελτιώσει την λειτουργία της μεσαίας γραμμής. Αυτο είχε άμεσο αντίκτυπο και στο 50′ ο ΠΑΟΚ έχασε μια πολύ σημαντική ευκαιρία για δεύτερο γκολ, όταν ο Ροντρίγκες από άριστη θέση πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Σκρίμπε.

Αυτό όμως που δεν έγινε στην αρχή της επανάληψης έγινε στο 71′ με τον Κρέσπο που βρέθηκε ακάλυπτος μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασσαριστό σουτ διπλασίασε τις επιτυχίες της ομάδας του μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε και πάλι του Ροντρίγκες.

Το δεύτερο αυτό γκολ απλοποίησε την προσπάθεια της ελληνικής ομάδας. Στο 78΄η Ντινάμο είχε την μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει στο γκολ. Ο Κιτεϊσβίλι βρέθηκε σε θέση βολής αλλά καθυστέρησε να σουτάρει και ο Μάτος, με προβολή τον έκοψε κι έσωσε έναν σοβαρό κίνδυνο για την εστία της ομάδας του.

Το γκολ που ολοκλήρωσε την μεγάλη επιτυχία του ΠΑΟΚ σημειώθηκε στο 83′ από τον Φακούντο Περέϊρα, με κεφαλιά ψαράκι δυο μόλις λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο σαν τρίτη αλλαγή. Ο Αργεντίνος επιθετικός επιβεβαιώνοντας την εκτελεστική του δεινότητα από ασίστ του Μπίσεσβαρ, πετάχθηκε με ταχύτητα στην πορεία της μπάλας και με την κεφαλιά παραβίασε για τρίτη φορά την εστία της Ντινάμο.

Ετσι με τον πανηγυρικό αυτό τρόπο και με καλή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος της Θεσσαλονίκης «σφραγίζει» από σήμερα το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, πράγμα που δίνει στην ασπρόμαυρη ομάδα το περιθώριο να συνεχίσει τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις για τους επόμενους τέσσερις μήνες.

Διαιτητής: Λιράν Λιάνι (Ισραήλ).

Κίτρινες κάρτες:
Ρενέ Σάντος, Παρουνασβίλι- Μάτος

Ντιναμό: Σκριμπέ, Λομπχανίτζε (58′ Τεβτσάτζε), Αμισουλασβίλι, Τσιντάντζε 69′ Αλβάρο), Τσαντουρισβίλι, Παπουνασβίλι (63′ Ντβαλισβίλι), Κιτεισβίλι, Παρουνασβίλι, Ρενέ Σάντος, Ζιγκαούρι, Τσελίντζε.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Μάτος, Χαρίσης (46′ Κάνιας), Σάκχοφ (67′ Μπίσεσβαρ), Τσίμιροτ, Ροντρίγκες, Κάμπος (81′ Περέϊρα), Αθανασιάδης.

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε