Σάββατο 20 Απριλίου 2024
O Ντιέγκο Κόστα «λύτρωσε» την Τσέλσι

Με γκολ του Ντιεγκο Κόστα στο 89΄ η Τσέλσι νίκησε 2-1 την Γουέστ Χαμ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος Αγγλίας και παράλληλα το ντεμπούτο του Αντόνιο Κόντε στον πάγκο της. Οι «Μπλε» προηγήθηκαν με πέναλτι του Εντέν Αζάρ στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, όμως δέχθηκαν την ισοφάριση στο 77΄ από τον Κόλινς.

Την πρώτη του εμφάνιση με τα «Σφυριά» πραγματοποίησε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακου, Αρτούρ Μαζουακού.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της πρεμιέρας στην Premier League:

Χαλ-Λέστερ 2-1
(45΄+1 Ντιομαντέ, 57΄ Σνόντγκρας – 47΄ πεν. Μαχρέζ)

Μάντσεστερ Σίτι-Σάντερλαντ 2-1
(4΄ πεν. Αγουέρο, 87΄ αυτ. ΜακΝερ – 72΄ Ντεφόου)

Μπόρνμουθ-Μάντσεστερ Γ. 1-3
(69΄ Σμιθ – 40΄ Μάτα, 59΄ Ρούνεϊ, 64΄ Ιμπραΐμοβιτς)

Αρσεναλ-Λίβερπουλ 3-4
(31΄ Γουόλκοτ,64΄ Τσαμπερλέιν, 75΄ Τσέιμπερς – 45΄+1, 56΄ Κουτίνιο, 49΄ Λαλάνα, 63΄ Μανέ)

Τσέλσι-Γουέστ Χαμ 2-1
(47΄πεν. Αζάρ, 89΄ Ντιέγκο Κόστα – 77΄ Κολινς)

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι